Bizi arayın: 0 224 234 05 00 Online Randevu

Yüzücü Kulağı

Kulak yolu derin loş ciltle kaplı bir boşluktur. Girişinde suyun iceri kaçmasını engelleyen bir yapı yoktur. Bu nedenle havuz ya da denize girince su kulak kanalına girer. Su ile birlikte kulak kanalına bazı bakteri ye mantar parçacıkları da girer. Normalde, sudan çıkınca kulak kanalına giren su girdiği gibi geri çıkar ye kulak yolunda herhangi bir enfeksiyon gelmez. Fakat bazen kulak yolundaki kabuklar, kulak kiri kulak yolunun yapısı gibi nedenlerle kulak yoluna giren su geri boşalamaz iceride hapis olur, sürekli su ile temas eden cilt kabarır ve nemlenir. Bu ortamda bakteri ve mantarlar kolaylıkla gelişir, çoğalır ve kulak yolunda enfeksiyon başlatırlar. Dış kulak iltihabı olan Yüzücü Kulağının kulak yolu enfeksiyonunun belirtileri: 

♦ Kulak yolunda tıkanıklık hissi, ve dolgunluk, 

♦ Kulak etrafındaki cilt hissinde değişmeler ve hassaslaşmalar,

♦ Kulak kanalında şişme bazen kapanma, 

♦ Kulak akıntısı,

♦ Kulakta ağrı ve hassasiyet olur, (özellikle kanalın önündeki  kıkırdak yapıya dokunulduğunda şiddetli ağrı  oluşabilir.

♦ Boyunda ağrılı bezeler oluşabilir.

Bu şikayetler olduğunda hemen doktora başvurmak yerinde olur. 

Önlemek için

Eğer yüzme, saç yıkama veva duş aldıktan sonra kulağınıza su kaçması ,nemlilik veya tıkanıklık hissediyorsanız; 

Bu hissin yaşandığı kulağınız yukarıya gelecek şekilde başınızı eğin kulak kepçenizi arkaya yukarıya çekerek kulak kanalınızı olabildiğince açın ve kulağınıza 5-6 damla %70 veya  %90 lik alkol (damlatmadan önce avucunuzda alkol şişesini 10 dakika bekleterek vücut sıcaklığına gelmesini sağlayın.) vey a yarım ölçü beyaz sirke , yarım ölçü alkol karışımını kulağınıza damlatın. Kulak kepçenizi sağa sola, yukarı  aşağı oynatarak damlanın iyice derinlere gitmesini sağlayın daha sonra bu kulağınızı aşağıya çevirerek boşalmasını sağlayın. Bu işlemi birkaç kere tekrarlayabilirsiniz. Alkol buharlaşırken su çeker ve kulak yolunu kurutur, aynı zamanda bakteri ve mantarları öldürerek bir enfeksiyonu engeller.Beyaz sirke de asidik bir ortam yaratarak benzer bir biçimde etki gösterir.

Kulak zarı delik olanların kulaklarına alkol damlatmaları sakıncalıdır. Bunlar kulak yolunu kurutmak için saç kurutma makinası kullanabilirler.

Bu durumda pamuklu çubuklar kullanılmalıdır. Bunlarla kulak temizlenmeye çalışılırken kulak yolundaki birikintiler daha derinlere itilebilir. Kulak yolunun derinliklerinde cilt daha ince ve hassas olduğu için bu işlem ağrıyı ve şikayetleri arttırabilir. Buna rağmen şikayetler sürüyorsa beklenmeden bir Kulak-Burun-Boğaz uzmanına başvurulmalıdır.

Doktor Kulak yolunu aspiratörle temizleyerek enfeksiyonu azaltır ve kulak yolunu kurutur. Şişme varsa bunu azaltıcı ilaçlar uygulayarak ağrıyı kontrol altına alır ve sebebe yönelik tedaviye başlar.

Doktora görünemiyorsanız,
Kulağında ağrısı olanların,
Kulağında şişmesi olanların,
Kulağı akanların,
Kulak zarında delik olanların,
Kulak zarında delik olanların,
Kulak ameliyatı olanların denize ve havuza girmemelerini öneririz.
Şikayetleri olmasa da kulak zarı delik olanlar kulaklarını tıkamadan denize girmemelidirler.Kulak yolu  hastalıklarına kulağa su kaçmasını önlemeleri olabilecek bir çok rahatsızlığı baştan engellemesi bakımından son derece önemlidir.

Bizim önerimiz; bu kimselerin kulak için özel dökülmüş koruyucu kalıp kullanmalarıdır. Bu yaptırılmamışsa veya yanınızda yoksa vazelinli pamukla veya silikonla kulak tıkanabilir.

DİKKAT!

Eğer kulak yolunuzda eskiden beri sık kaşıntılar oluyorsa, kulak yolunuzda sık kir birikiyorsa, kulak yolunda akıntınız varsa, kulak zarınız delikse ,işitme cihazı kullanıyorsanız, geçirilmiş orta kulak iltihabı varsa, kulak ameliyatı olmuşsanız, kulağınızda tüp varsa, kulağınızda sık kabuklanmalar ve pullanmalar oluyorsa kulak yolu rahatsızlıklarına herkesten daha yakınsınız demektir.

Bu nedenle yüzme mevsiminden önce kulaklarınızı kontrol ettiriniz ve doktorunuzun önerilerine uyunuz. Doktorunuz bu kontrolde kulak yolunuzdaki kabuk ve kir birikimlerini temizleyecek, tahrişler için ilaç önerecek, sebore ve egzemaları kontrol altına alacak ve kulağınıza su kaçmasını önlemek için, önerilerde bulunacak veya yüzmeden önce kullanacağınız koruyucu ilaçlar önerecektir.

Yüzücü Kulağı hakkında sorularınız için formu doldurun, sizi arayalım.

  Bu formu göndererek KVKK Aydınlatma Metni'ni kabul edip, size ulaşmamız için izin vermiş sayılırsınız.
  DİĞER İÇERİKLER

  İlginizi Çekebilir

  • 0
  Kulak Kiri Nedir?

  Uzman Doktor Cengiz Mıhçı kulak kiri ile ilgili bilmemiz gereken tüm doğruları açıklıyor. ...

  Cengiz Mıhçı
  1 sene önce
  • 0
  Meniere Hastalığı Nedir?

  Ani şekilde ortaya çıkan ve yaşam kalitesini düşüren, Vertigo ataklarıyla seyreden Meniere Hastalığı sebepleri nelerdir? Teşhis ve tedavisi nasıl yapılır? KBB Uzmanı Özlem Kaya Turgut anlattı.  ...

  • 0
  Kepçe Kulak Estetiği “Otoplasti” Nedir

  Kepçe Kulak Estetiği “Otoplasti” nedir? Hangi kulak deformiteleri için uygulanır? Farklı teknikler var mıdır? Ameliyatın yapılması için ideal yaş nedir? Op. Dr. Murat Belgi, yanıtsız soru ...

  • 0
  Geniz Eti Büyümesi Tedavisi ve Ameliyatları

  Çocuklarda sıkça görülebilen geniz etleri hangi belirtilerle seyreder? Büyüme geriliğine karşı tedavi edilmesi neden önemlidir? Ameliyatlarına nasıl karar verilir?  ...

  • 0
  Kulak Kiri ve Yapılması Gerekenler

  Dış kulak ve dış kulak yolu  Kulak kirini net olarak anlatabilmek için önce kulağın anatomisine bakmakta yarar vardır. Dış kulak, kafanın yan tarafında bulunan ve bir tünel girişi gibi gözüken, kulak ...

  • 0
  Kepçe Kulak ve Otoplasti

  Kepçe kulak sorunu, kulakta en yaygın olan şekil bozukluğu türüdür. Genellikle her iki kulakta birden görülmekle birlikte, bazı kişilerde yalnızca tek bir kulak kepçe kulak görünümünde olabilir. Kadın...

  UZMANA SOR
  Uzm. Dr. Faruk Şahin
  Meslekte 46. yılı

  Uzman doktorlarımız genellikle sorularınıza 3 iş günü içerisinde dönüş yapmaktadır.

  Sohbet penceresi aç
  1
  Canlı Destek
  Merhaba,
  Nasıl yardımcı olabiliriz?