Bizi arayın: 0 224 234 05 00 Online Randevu

Yüzücü Kulağı

Kulak yolu derin loş ciltle kaplı bir boşluktur. Girişinde suyun iceri kaçmasını engelleyen bir yapı yoktur. Bu nedenle havuz ya da denize girince su kulak kanalına girer. Su ile birlikte kulak kanalına bazı bakteri ye mantar parçacıkları da girer. Normalde, sudan çıkınca kulak kanalına giren su girdiği gibi geri çıkar ye kulak yolunda herhangi bir enfeksiyon gelmez. Fakat bazen kulak yolundaki kabuklar, kulak kiri kulak yolunun yapısı gibi nedenlerle kulak yoluna giren su geri boşalamaz iceride hapis olur, sürekli su ile temas eden cilt kabarır ve nemlenir. Bu ortamda bakteri ve mantarlar kolaylıkla gelişir, çoğalır ve kulak yolunda enfeksiyon başlatırlar. Dış kulak iltihabı olan Yüzücü Kulağının kulak yolu enfeksiyonunun belirtileri: 

♦ Kulak yolunda tıkanıklık hissi, ve dolgunluk, 

♦ Kulak etrafındaki cilt hissinde değişmeler ve hassaslaşmalar,

♦ Kulak kanalında şişme bazen kapanma, 

♦ Kulak akıntısı,

♦ Kulakta ağrı ve hassasiyet olur, (özellikle kanalın önündeki  kıkırdak yapıya dokunulduğunda şiddetli ağrı  oluşabilir.

♦ Boyunda ağrılı bezeler oluşabilir.

Bu şikayetler olduğunda hemen doktora başvurmak yerinde olur. 

Önlemek için

Eğer yüzme, saç yıkama veva duş aldıktan sonra kulağınıza su kaçması ,nemlilik veya tıkanıklık hissediyorsanız; 

Bu hissin yaşandığı kulağınız yukarıya gelecek şekilde başınızı eğin kulak kepçenizi arkaya yukarıya çekerek kulak kanalınızı olabildiğince açın ve kulağınıza 5-6 damla %70 veya  %90 lik alkol (damlatmadan önce avucunuzda alkol şişesini 10 dakika bekleterek vücut sıcaklığına gelmesini sağlayın.) vey a yarım ölçü beyaz sirke , yarım ölçü alkol karışımını kulağınıza damlatın. Kulak kepçenizi sağa sola, yukarı  aşağı oynatarak damlanın iyice derinlere gitmesini sağlayın daha sonra bu kulağınızı aşağıya çevirerek boşalmasını sağlayın. Bu işlemi birkaç kere tekrarlayabilirsiniz. Alkol buharlaşırken su çeker ve kulak yolunu kurutur, aynı zamanda bakteri ve mantarları öldürerek bir enfeksiyonu engeller.Beyaz sirke de asidik bir ortam yaratarak benzer bir biçimde etki gösterir.

Kulak zarı delik olanların kulaklarına alkol damlatmaları sakıncalıdır. Bunlar kulak yolunu kurutmak için saç kurutma makinası kullanabilirler.

Bu durumda pamuklu çubuklar kullanılmalıdır. Bunlarla kulak temizlenmeye çalışılırken kulak yolundaki birikintiler daha derinlere itilebilir. Kulak yolunun derinliklerinde cilt daha ince ve hassas olduğu için bu işlem ağrıyı ve şikayetleri arttırabilir. Buna rağmen şikayetler sürüyorsa beklenmeden bir Kulak-Burun-Boğaz uzmanına başvurulmalıdır.

Doktor Kulak yolunu aspiratörle temizleyerek enfeksiyonu azaltır ve kulak yolunu kurutur. Şişme varsa bunu azaltıcı ilaçlar uygulayarak ağrıyı kontrol altına alır ve sebebe yönelik tedaviye başlar.

Doktora görünemiyorsanız,
Kulağında ağrısı olanların,
Kulağında şişmesi olanların,
Kulağı akanların,
Kulak zarında delik olanların,
Kulak zarında delik olanların,
Kulak ameliyatı olanların denize ve havuza girmemelerini öneririz.
Şikayetleri olmasa da kulak zarı delik olanlar kulaklarını tıkamadan denize girmemelidirler.Kulak yolu  hastalıklarına kulağa su kaçmasını önlemeleri olabilecek bir çok rahatsızlığı baştan engellemesi bakımından son derece önemlidir.

Bizim önerimiz; bu kimselerin kulak için özel dökülmüş koruyucu kalıp kullanmalarıdır. Bu yaptırılmamışsa veya yanınızda yoksa vazelinli pamukla veya silikonla kulak tıkanabilir.

DİKKAT!

Eğer kulak yolunuzda eskiden beri sık kaşıntılar oluyorsa, kulak yolunuzda sık kir birikiyorsa, kulak yolunda akıntınız varsa, kulak zarınız delikse ,işitme cihazı kullanıyorsanız, geçirilmiş orta kulak iltihabı varsa, kulak ameliyatı olmuşsanız, kulağınızda tüp varsa, kulağınızda sık kabuklanmalar ve pullanmalar oluyorsa kulak yolu rahatsızlıklarına herkesten daha yakınsınız demektir.

Bu nedenle yüzme mevsiminden önce kulaklarınızı kontrol ettiriniz ve doktorunuzun önerilerine uyunuz. Doktorunuz bu kontrolde kulak yolunuzdaki kabuk ve kir birikimlerini temizleyecek, tahrişler için ilaç önerecek, sebore ve egzemaları kontrol altına alacak ve kulağınıza su kaçmasını önlemek için, önerilerde bulunacak veya yüzmeden önce kullanacağınız koruyucu ilaçlar önerecektir.

Yüzücü Kulağı hakkında sorularınız için formu doldurun, sizi arayalım.

  Bu formu göndererek KVKK Aydınlatma Metni'ni kabul edip, size ulaşmamız için izin vermiş sayılırsınız.
  DİĞER İÇERİKLER

  İlginizi Çekebilir

  • 0

  Başarıyla gerçekleştirilmiş “Kapalı Rinoplasti: Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı” sonrası dikkat edilmesi gerekenler; iyileşmenin ardından ideal sonucu fazlasıyla etkileyebilmektedir.  Peki...

  • 0
  Alerjik Nezle Nasıl Teşhis Edilir?

  Yaşadığınız problemler, Alerjik Nezle belirtisi olabilir mi?  Nefes almayı zorlaştıran burun tıkanıklığı ve burun akıntısı, rahatsız edici hale gelen defalarca hapşırma nöbetleri, burunda ve damakta ...

  Cengiz Mıhçı
  12 ay önce
  • 0
  Bademcik Ameliyatları Nasıl Yapılır, Kaç Saat Sürer?

  Kimi çocuklarda sık tekrarlayan bademcik iltihapları, bademciklerin büyümesinden dolayı nefes almada sıkıntılar yaratabilmektedir.   Son 1 yıl içinde 7’den fazla, son iki yıl içinde her yı...

  Cengiz Mıhçı
  12 ay önce
  • 0
  Burun Estetiği İçin İdeal Yaş Nedir?

  Op.Dr. Murat Belgi, “Burun Estetiği” hakkında En Çok Merak Edilenleri Yanıtlamaya Devam Ediyor.   Dr. Belgi; Kapalı Rinoplasti tekniğiyle gerçekleştirdiği operasyona yönelik sıkça so...

  Cengiz Mıhçı
  12 ay önce
  • 0
  Alerjik Nezle Daha Çok Kimlerde Görülür?

  Burunda  akıntı, tıkanıklık ve yine burunda çok rahatsız edici olabilen kaşıntı, hapşırma, göz yaşarması, geniz akıntısı, boğazda gıcık, kronik öksürük gibi yaşam kalitesini derinden etkileyen “...

  Cengiz Mıhçı
  1 yıl önce
  • 0
  Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı Hangi Durumlarda Gerekli Olabilir?

  Pasif içicilik çağımızın en büyük sorunlarından biri. Kimi ebeveynlerin çocuklarının yanında sigara içmesi, alerji ve özellikle mikroorganizmaların tekrarlayan temaslarına maruz kalma sonucu geniz eti...

  Cengiz Mıhçı
  1 yıl önce
  UZMANA SOR
  Uzm. Dr. Faruk Şahin
  Meslekte 46. yılı

  Uzman doktorlarımız genellikle sorularınıza 3 iş günü içerisinde dönüş yapmaktadır.

  Sohbet penceresi aç
  1
  Canlı Destek
  Merhaba,
  Nasıl yardımcı olabiliriz?