Bizi arayın: 0 224 234 05 00 Online Randevu

Yaşlılığa Bağlı İşitme Kaybı: Sebepleri, Belirtileri ve Tedavisi

Presbiakuzi Nedir? Yaşa Bağlı İşitme Azalması Nasıl Ortaya Çıkar? Tedavisi Nasıl Yapılır?  

Kısaca “Yaşlanma” olarak adlandırdığımız süreç, tıpkı deride, kemiklerde olduğu gibi kulağın işitme hücrelerinde de benzer bir seyir izler. Vücudun pek çok organ ve sistemindeki gibi, işitme duyusunda da azalma ortaya çıkar. Yaşlılığa bağlı işitme kaybı olanların sıkça dile getirdikleri bir şikayet anlatımı vardır: “Duyuyorum ama konuşulanları, söylenenleri anlayamıyorum”  
 
Sensöriyel tipte bir sorun olan Yaşlılığa Bağlı İşitme Kaybı, çoğunlukla her iki kulakta birden gözlenir. 40’lı yaşların başlarından itibaren ortaya çıkmaya başlasa da, yaşam kalitesini etkilemesi çoğunlukla 60’lı yaşlardan itibaren görülür. Bir kere daha altını çizelim Presbiakuzinin farkedilir hale gelmesi kişiden kişiye göre değişken olabilir. 
 
 
 
Yaşlılığa Bağlı İşitme Kaybı Olanlar Hangi Sesleri Duyamaz? 

Öncelikli olarak konuşma sesi frekansları etkilenir. Örneğin kalabalık ortamlarda konuşan birini duyarlar ama anlattıklarının, söylediklerinin bir bölümünü ayırt edemezler. Tiz sesleri algılamada sorun yaşama başlarlar.  Mesela zamanla telefon sesini, kapı zilin ya da sokakta  arabaların seslerini net olarak algılamamaya başlarlar. 

Yaşlılığa Bağlı İşitme Kaybı : Presbiakuzi Neden Oluşur? 

Günümüzde 3 faktörün etkili olduğu görüşü hakimdir. 

 • Kulağa giden ince damarların sertleşmesi, tıkanması, dolayısıyla buradaki doku ve hücreleri besleyememesi. ,
 • İşitme sinirinin yaşlanmaya bağlı olarak fonksiyonel özelliklerini yitirmesi.  
 • Beyinde bulunan işitme merkezinin bilişsel özelliklerini ve işlevini zayıflatması ya da kaybetmesi. 

Yaşlılığa Bağlı İşitme Kaybının Gelişimine Neden Olan Unsurlar Nelerdir? 

Kişisel ve çevresel etmenler çok önemli olsa da asıl tetikleyici etkenin  genetik faktörler olduğu görülmektedir. Çevresel etmenlerde gürültü fazlasıyla belirleyicidir. Örneğin iş hayatında gürültüye, yüksek seslere maruz kalanların, iş güvenliği ekipmanı kullanmayanların işitme kaybı yaşama olasılıkları daha fazladır.  Sigaranın, yaşam kalitesini düşüren bazı alışkanlıkların, toksik etki yapan beslenme biçimlerinin de bu yaşlanmayı hızlandırdığı bilinmektedir. 

Yaşlılığa Bağlı İşitme Kaybının 4 Tipi 

 1. Sensoriyal presbiakuzi: En sık görülen budur.  Çoğunlukla orta yaşlarda başlayıp, zamanla ilerleme gösterir. Her iki kulakta yüksek frekanslarda kayıp vardır. 
 2. Nöral presbiakuzi: Sorun işitme siniri liflerindedir. Bundan dolayı da tüm frekanslarda etkilenme gözlenir. Genetik yatkınlığın belirleyici olduğu tiptir. Belitileri erken yaşlarda farkedilir. 
 3. Strial presbiakuzi: Genç bireylerde görülen presbiakuzi bu tiptedir. Tüm frekanslar etkilense de  konuşma sesleri göreceli olarak daha iyi durumdadır. 
 4. Mekanik presbiakuzi: Daha yavaş seyreden, yüksek frekansları etkileyen işitme kaybıdır. 

Yaşlılığa Bağlı İşitme Kaybı Belitileri Nelerdir? 

 • Sesleri duyma ama konuşulanları anlayamama veya ayırt edememek. 
 • Kulak çınlaması. 
 • Kalabalık ortamlarda selerden, uğultudan rahatsız olmak 
 • Sohbet esnasında söylenen bazı şeylerin tekrar edilmesini istemek 
 • Yüksek sesle televizyon izlemek. 
 • İlerlemiş tablolarda, kalabalık ortamlara girmekten kaçınmak. 
 • Tanısı, teşhisi geç kalınmış olgularda konuşmada bozulma. 
 • Özellikle kalabalık ortamlarda geçirilen birkaç saat sonrası durgunlaşma ve yorulma hali. 
 • İletişim sorunları nedeniyle çabuk öfkelenme  

Hangi Sorunlar İşitme Kaybına Neden Olur?

 

Yaşlılığa Bağlı İşitme Kaybı: Presbiakuzi Nasıl Teşhis Edilir? 

Önce KBB uzmanı tarafından kapsamlı bir muayene gereklidir. İşitme kaybına sebep olabilen kulak kiri, dış ve orta kulak iltihapları veya kulak zarında delik olup olmadığı irdelenir. Daha sonra ise işitme testi yapılarak, işitme kaybının tipi ve derecesi saptanır.  

Tedavisi Nasıldır? 

Doğal ve net işitmeyi sağlamak için işitme cihazı kullanılabilir. Bu noktada hassas testler ve doğru işitme cihazının saptanması yaşam kalitesi yönünden değerlidir. 

Denge sorunlarına da yol açan, baş dönmesi de yapabilen işitme kayıpları, bunama, demans ve alzahiemer gibi bilişsel sorunların hızlanmasına yol açabilmektedir. 

 

 

 

Yaşlılığa Bağlı İşitme Kaybı: Sebepleri, Belirtileri ve Tedavisi hakkında sorularınız için formu doldurun, sizi arayalım.

  Bu formu göndererek KVKK Aydınlatma Metni'ni kabul edip, size ulaşmamız için izin vermiş sayılırsınız.
  Subscribe
  Bildir
  guest
  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments
  DİĞER İÇERİKLER

  İlginizi Çekebilir

  • 0

  Başarıyla gerçekleştirilmiş “Kapalı Rinoplasti: Kapalı Burun Estetiği Ameliyatı” sonrası dikkat edilmesi gerekenler; iyileşmenin ardından ideal sonucu fazlasıyla etkileyebilmektedir.  Peki...

  • 0
  Alerjik Nezle Nasıl Teşhis Edilir?

  Yaşadığınız problemler, Alerjik Nezle belirtisi olabilir mi?  Nefes almayı zorlaştıran burun tıkanıklığı ve burun akıntısı, rahatsız edici hale gelen defalarca hapşırma nöbetleri, burunda ve damakta ...

  Cengiz Mıhçı
  11 ay önce
  • 0
  Bademcik Ameliyatları Nasıl Yapılır, Kaç Saat Sürer?

  Kimi çocuklarda sık tekrarlayan bademcik iltihapları, bademciklerin büyümesinden dolayı nefes almada sıkıntılar yaratabilmektedir.   Son 1 yıl içinde 7’den fazla, son iki yıl içinde her yı...

  Cengiz Mıhçı
  11 ay önce
  • 0
  Burun Estetiği İçin İdeal Yaş Nedir?

  Op.Dr. Murat Belgi, “Burun Estetiği” hakkında En Çok Merak Edilenleri Yanıtlamaya Devam Ediyor.   Dr. Belgi; Kapalı Rinoplasti tekniğiyle gerçekleştirdiği operasyona yönelik sıkça so...

  Cengiz Mıhçı
  12 ay önce
  • 0
  Alerjik Nezle Daha Çok Kimlerde Görülür?

  Burunda  akıntı, tıkanıklık ve yine burunda çok rahatsız edici olabilen kaşıntı, hapşırma, göz yaşarması, geniz akıntısı, boğazda gıcık, kronik öksürük gibi yaşam kalitesini derinden etkileyen “...

  Cengiz Mıhçı
  12 ay önce
  • 0
  Çocuklarda Geniz Eti Ameliyatı Hangi Durumlarda Gerekli Olabilir?

  Pasif içicilik çağımızın en büyük sorunlarından biri. Kimi ebeveynlerin çocuklarının yanında sigara içmesi, alerji ve özellikle mikroorganizmaların tekrarlayan temaslarına maruz kalma sonucu geniz eti...

  Cengiz Mıhçı
  12 ay önce
  UZMANA SOR
  Uzm. Dr. Faruk Şahin
  Meslekte 46. yılı

  Uzman doktorlarımız genellikle sorularınıza 3 iş günü içerisinde dönüş yapmaktadır.

  Sohbet penceresi aç
  1
  Canlı Destek
  Merhaba,
  Nasıl yardımcı olabiliriz?