Bizi arayın: 0 224 234 05 00 Online Randevu
Uzm. Dr. Özlem Kaya Turgut
Meslekte 26. yılı
Hakkında

1973 yılında Bolu’da doğdum. 1998 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum. 2004 yılında Uludağ Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Bölümünden uzmanlığımı aldım. Erzincan Devlet Hastanesi, Yenişehir Devlet Hastanesi, Şevket Yılmaz Eğitim Araştırma Hastanesi ve Doruk Tıp Merkezinde çalıştım. 2015 yılından bu yana Özel Grup Medika Tıp Merkezinde çalışmaktayım. Evli ve bir çocuk annesiyim.

Daha fazla gör
Soru:
Özlem Hanım başka sebepler de vertigo’ya yol açabilir şeklinde yanıt vermişsiniz. Benim sorunların trafik kazası sonrası başladı ve sonlanmıyor. Sürekli başım dönüyor. Başıma manevra da yapıldı ama değişen bir durum yok.

Vertigo kendi başına bir hastalık değildir. Bunu farkındalık oluşturmak adına hep tekrar ediyorum; baş dönmesi,  baş ağrısı, sersemlemiş gibi hissetme, kulak çınlaması gibi duygu yansımalarını tanımlamak için kullanılan bir terimdir.  Bu duygu hallerini oluşturan, yani altta yatan sebep sorgulanır. Mesela anlattığınız gibi, başa alınan bir darbe, travma; vertigo ataklarının oluşmasına yol açan sorunu oluşturmuş olabilir. Kliniğimize müracaat eden hastalarımıza önce fiziki muayene, MR ya da BT gibi radyolojik tetkiklerin yanında bazı testler de uyguluyoruz. Göz hareketi testi bunlardan biri. Bening paroksismal pozisyonel vertigo kuşkusu duyulduğunda, bu şüpheyi doğrulamak için Dix-Hallpike manevrası denilen anlattığınız bir baş hareket testi yapabiliyoruz. Multidisipliner bir anlayışla yeniden bir hekime danışmanızı tavsiye ederim. Sağlıklı günler

 

UZMANA SOR
Uzm. Dr. Faruk Şahin
Meslekte 46. yılı

Uzman doktorlarımız genellikle sorularınıza 3 iş günü içerisinde dönüş yapmaktadır.

Sohbet penceresi aç
1
Canlı Destek
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?