Bizi arayın: 0 224 234 05 00 Online Randevu
Uzm. Dr. Özlem Kaya Turgut
Meslekte 26. yılı
Hakkında

1973 yılında Bolu’da doğdum. 1998 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum. 2004 yılında Uludağ Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Bölümünden uzmanlığımı aldım. Erzincan Devlet Hastanesi, Yenişehir Devlet Hastanesi, Şevket Yılmaz Eğitim Araştırma Hastanesi ve Doruk Tıp Merkezinde çalıştım. 2015 yılından bu yana Özel Grup Medika Tıp Merkezinde çalışmaktayım. Evli ve bir çocuk annesiyim.

Daha fazla gör
Soru:
Özlem Hanım, proje teknikeri olarak işim gereği sahada yüksek noktalara çıkmak zorunda kalıyorum. 2 defa kaza atlattım. Önce nöroloji uzmanına gittim fakat beni KBB uzmanına yönlendirdi. Şikayetlerim azalmıştı yine şiddetlendi. Vertigonun geçeceği söylendi ama değişen bir şey yok. Vertigonun kesin tedavisi yok mu?

Vertigo başlığı altında yaptığım bilgilendirmelerde de mutlaka görmüşsünüzdür. Vertigo belirtiler, anlattığınız şikayetler bütünüdür. Orta kulaktaki bir enfeksiyon da, iç kulaktaki başka bir problem de, nörolojik başka bir hastalık da vertigo belirtilerine sebep olabilir.

Girişte de belirttiğim gibi vertigo tedavisi, bu bulgulara, şikayetlere, belirtilere yol açan altta zemin oluşturan hastalığa göre yapılır. Benign Paroksizmal Poziyonel Vertigo’da BPPV olarak adlandırılan iyi huylu poziyonel vertigoda, şikayetlerin birkaç haftada sonlanmasını bekliyoruz.

Dix Hall-Pike VNG testlerinin tarafınıza yapılıp yapılmadığını belirtmemişsiniz. Sizi aydınlatacak açıklamaları sağlıklı yapabileceğim bazı bölümler net değil. Vertigo bulgularına sebep olabilen çok sebep var. Menier Hastalığından kuşku duymayı gerektirecek, ayırıcı tanılar yapmak gerekebilir. Anlattığınız öykünün içinde bu ihtimalin atlanmamış olmasını ümit ediyorum. Tedavi süreci boyunca tehlikeli işlerin yanında, stresi varsa sigara ve yoğun kafein tüketimini de dengelemek, sonlandırmak gerekiyor. Detaylı bir muayene ve tetkiklerle çok daha sağlıklı bilgilendirme mümkün. Vertigoyu oluşturan sebebe dönük tedavi elbette mümkün. Vertigo’yu oluşturan sebebe dönük tedavide tavsiye edilenlerden biri de doktorunuzun belirteceği diyet programı olabilir. 

 

UZMANA SOR
Uzm. Dr. Faruk Şahin
Meslekte 46. yılı

Uzman doktorlarımız genellikle sorularınıza 3 iş günü içerisinde dönüş yapmaktadır.

Sohbet penceresi aç
1
Canlı Destek
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?