Bizi arayın: 0 224 234 05 00 Online Randevu
Uzm. Dr. Özlem Kaya Turgut
Meslekte 26. yılı
Hakkında

1973 yılında Bolu’da doğdum. 1998 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum. 2004 yılında Uludağ Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Bölümünden uzmanlığımı aldım. Erzincan Devlet Hastanesi, Yenişehir Devlet Hastanesi, Şevket Yılmaz Eğitim Araştırma Hastanesi ve Doruk Tıp Merkezinde çalıştım. 2015 yılından bu yana Özel Grup Medika Tıp Merkezinde çalışmaktayım. Evli ve bir çocuk annesiyim.

Daha fazla gör
Soru:
Baş dönmesini çokça yaşıyorum ama bende baş ağrısı ve terleme de var. Vertigo’dan kuşkulanmalı mıyım? Bu anlattıklarım kimi zaman birkaç saat sürüyor.

Selamlar. Farkındalık oluşturması adına şunu özellikle ve sıkça ifade ediyorum.

Vertigo; en başta baş dönmesi hissi, denge kaybı vb şekillerde dile getirilen, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen duygu hallerini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Bu belirtiler  başka başka sağlık sorunlarının işareti olabileceği gibi, bu anlattığınız sorunlar çevresinde de bir hastalık olabilir.

 

Vertigo şüphesini sorgulamaya ve doktor muayenesi almaya götürebilecek noktada baş dönmesi duygusu ilk sırada. Kişi dengesini kaybetmiş gibi, bir an için kararsızlık hissi de yaşayabilir. Yürürken, hızlıca ayağa kalkıldığında, baş hareket ettirilince bu bulgular da artış gösterebilir. Baş ağrısı da hastaların sıkça ifade ettikleri bir şikayet. Bulantı hissi hatta kusma, belirttiğiniz gibi soğuk soğuk terleme, kulaklarda çınlama, hep vertigo kuşkusunu, altında yatan sebebi sorgulamaya itecek belirtilerdir. Anlattığınız gibi saatlerce de sürebilir.

 

UZMANA SOR
Uzm. Dr. Faruk Şahin
Meslekte 46. yılı

Uzman doktorlarımız genellikle sorularınıza 3 iş günü içerisinde dönüş yapmaktadır.

Sohbet penceresi aç
1
Canlı Destek
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?