Bizi arayın: 0 224 234 05 00 Online Randevu
Uzm. Dr. Faruk Şahin
Meslekte 51. yılı
Hakkında

18 Şubat 1948’te Bursa Orhangazi Gölyaka köyünde doğdum. İlkokul 1. sınıfı, evimize yürüme mesafesi yarım saat olan Dutluca Köyü İlkokulunda okudum. Birtakım problemler neticesinde o okuldan ayrıldım ve ilkokul eğitimimi Gemlik Şehit Cemal İlkokulunda tamamladım. Ortaokul ve lise öğrenimimi; ortaokul yatılı, lise nihari olmak üzere Bursa Erkek Lisesinde tamamladım. İlk üniversite sınavımda İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Bugün 67-68 kuşağı diye anılan öğrenci grubunun içerisinde yer aldım. 1973 yılında bizim girmemizin ardından Çapa ve Cerrahpaşa Tıp diye ikiye ayrılan İstanbul Tıp Fakültesinin Çapa tarafından mezun oldum. Hemen askere gitmeye karar verdim ve Samsun’da acemi birliğimde çektiğim kura ile Elazığ Topçu Tabur Komutanlığının revirinde göreve başladım. Askerliğim sırasında, sınıf arkadaşım Dr. Şükran Oğuz ile evlendim. 1974 yılında kızımız Aslı dünyaya geldi. Askerliğimin bitiminden sonra Bursa’ya dönme kararı aldık. Eşim, 1976 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinde anesteziyoloji ihtisasına başladı. Ben kendi bölümümün sınavını bekleyerek 1978’de eğitimime başlayabildim. 1980 yılının Haziran ayında kızımız İdil dünyaya geldi. 1981 yılında ihtisasımı tamamladım ve uzman olarak çalışmaya başladım. 1980 darbesinin dayattığı kötü koşullar nedeniyle, ailemle birlikte aldığım karar neticesinde üniversiteden ayrıldım. 1981 Mayıs’ından itibaren Setbaşı’nda açtığım muayenehanemde çalışmaya başladım. Aslında amacım en kısa sürede grup çalışmaları için bir ekip kurmaktı. Bu hayalle günler, yıllar gelip geçiyordu ki, Dr. Cengiz Mıhçı diye bir KBB hekiminin de grup çalışmaları için hazırlık yaptığını duydum. Cengiz Bey ile tanıştıktan sonra çalışmaları birlikte yürütmeye başladık. 1986-87 döneminde ciddi zorlukları aşarak Biltaş KBB Anonim Şirketini kurduk. Çekirge Caddesi üzerindeki kliniğimizde göreve başladık. Kendi çapımızda birçok yeniliklere imza atarak çalışmalarımızı sürdürdük. 1989’un sonunda Harvard MD MEEI’de, gözlemlerde bulunmak üzere bir yıl Boston’da yaşadım. Buradaki doktor arkadaşlarımın önerisi ve ortağım Dr. Cengiz Mıhçı’nın onayıyla rinoloji ile ilgilenmeye karar verdim. 1990 yılı sonunda döndüğümde kliniğimizde endoskopik sinüs cerrahisi, açık teknik rinoplasti ve nazal alerji tanı ve tedavisini başlattık. Meslek faaliyetlerimin dışındaki zamanımı tenis oynayarak, rüzgâr sörfü yaparak, müzik dinleyerek ve kitap okuyarak geçiriyorum.

Daha fazla gör
Soru:
Merhaba, özellikle kış aylarında iki yıldır yoğun baş ağrıları yaşıyorum. Yine bu dönemde nefes almakta da zorluk çekiyorum. Aynı zamanda bir sigara tiryakisiyim. Sinüzit hastalığım olduğunu nasıl anlayabilirim.

Merhaba, baş ağrısı tek başına sinüzit tanısı koymak için yeterli değildir. Bunu şu şekilde açıklamak, daha net fikir oluşturmanızı sağlayacaktır.  Sinüs hastalıkları geniş bir alanı kapsamakla birlikte, halk arasında daha dar anlamda sinüzit olarak adlandırılır. Hatta bu durum öyle bir noktaya gelmiştir ki, birçok hasta KBB muayenehanesinden içeri girerken dahi “Doktor Bey ben sinüzitim” diyerek şikâyetlerini anlatmaya başlar. Bir grup hasta da şikayetini anlatırken “Sinünzit” şeklinde adlandırmalarda da bulunur. Hastaların anlattığı şikayetlerde ağırlıklı olarak; “Gözlerim akıyor, başım ağrıyor”, şeklindeki anlatımlarda, ağrı ile sinüzit özleştirilir. Oysa ki baş ağrısı ile sinüzit ilişkisi böyle değildir. Zira ağrı, sinüzit olgularında 4 ya da 5. Sırada yer alır. Burun tıkanıklığı, burundan renkli koyu akıntı, geniz akıntısı gibi daha önemli, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen belirtiler vardır. Dolayısıyla baş ağrısı tek başına sinüzit belirtisi değildir. Bunun ayırt edilmesi önemlidir. Sigara, oldukça komplike sinüs sisteminin mekanizmasının bozulmasında fazlasıyla etkili, olumsuz bir etken. Dolayısıyla bir KBB uzmanına muayene olmanız, burun kanalınızın görüntülenmesi, teşhis için daha isabetli bir tercih olacaktır. 

UZMANA SOR
Uzm. Dr. Faruk Şahin
Meslekte 46. yılı

Uzman doktorlarımız genellikle sorularınıza 3 iş günü içerisinde dönüş yapmaktadır.

Sohbet penceresi aç
1
Canlı Destek
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?