Bizi arayın: 0 224 234 05 00 Online Randevu
Uzm. Dr. Cengiz Mıhçı
Meslekte 48. yılı
Hakkında

1952 yılında Elbistan’da doğdum. Malatya Gazi İlkokulunu ve Elazığ Lisesini bitirdim. 1976 yılında Hacettepe Tıp Fakültesinden mezun oldum. Aynı üniversitede kulak burun boğaz ihtisasımı tamamladım. Askerlik görevimi tamamladıktan sonra 1983 yılında Bursa’da serbest hekim olarak çalışmaya başladım. 1988 yılında arkadaşlarımla birlikte; kulak burun boğaz, işitme, konuşma, ses, denge bozuklukları alanında hizmet veren Grup Medika’yı kurduk. Günümüzde de Grup Medika’da çalışmaktayım. Evli ve 3 çocuk babasıyım.

Daha fazla gör
Soru:
Cengiz Bey, otoskleroz ile ilgili yaptığınız açıklamalar kanalıyla ulaştım size. 28 yaşındayım, duyma sorunum 3 yıldır arttı. Dedemde de aynı sorun varmış. Ameliyat dışında bir seçeneğim yok mu?

Otoskleroz genç yaşlarda başlayıp, ilerleyici işitme kaybıyla karakterize bir hastalıktır. Diğer adının kulak kireçlenmesi olduğunu da biliyorsunuzdur. Tek veya iki kulakta da aynı anda görülebilir. 

İşitme kaybının yavaş yavaş ilerlediğini görüyoruz. Düşük sesler ve fısıltılar işitilmiyor.  Sıklıkla ailede başka kişilerde de vardır. Tedavisi cerrahidir.  Erken teşhisle genç yaşlarda yakaladığımız otosklreoz hastalarında ilerlemeyi yavaşlatıcı tedavilerimiz var. 

Fakat işitme kaybının ciddi sorun haline geldiği vakalarda ameliyat tek çözüm.  Şayet iç kulaktaki işitme organı ve işitme sinirinde bir tutulum hasar yoksa iletim tipi işitme kaybı, çok ciddi olarak sorun olmaktan çıkıyor. Kulak zarındaki titreşimi iç kulağa aktaran üçlü kemik yapsından üzengi kemiği stapedektomi ile çıkartılarak yerine ses dalgalarını olması gerektiği gibi iletecek protez yerleştiriliyor. 

UZMANA SOR
Uzm. Dr. Faruk Şahin
Meslekte 46. yılı

Uzman doktorlarımız genellikle sorularınıza 3 iş günü içerisinde dönüş yapmaktadır.

Sohbet penceresi aç
1
Canlı Destek
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?