Bizi arayın: 0 224 234 05 00 Online Randevu
Uzm. Dr. Özlem Kaya Turgut
Meslekte 26. yılı
Hakkında

1973 yılında Bolu’da doğdum. 1998 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum. 2004 yılında Uludağ Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Bölümünden uzmanlığımı aldım. Erzincan Devlet Hastanesi, Yenişehir Devlet Hastanesi, Şevket Yılmaz Eğitim Araştırma Hastanesi ve Doruk Tıp Merkezinde çalıştım. 2015 yılından bu yana Özel Grup Medika Tıp Merkezinde çalışmaktayım. Evli ve bir çocuk annesiyim.

Daha fazla gör
Soru:
Düştükten sonra kulak kristalleri kayma yaptı sağa sola dönüşlerde geri dönüşlerde düşüyorum

Merhaba,

Kulaklarımızın farklı bölgelerinde ortaya çıkan iltihaplar, enfeksiyonlar, Üst solunum yolu enfeksiyonları ya da bahsettiğiniz şekliyle yaşanan bir travma hatta ani boyun hareketleri kulak kristali kaymasına sebep olabilir. Özellikle yatarken veya aniden ayağa kalktığımızda kristalin sıvıları harekete geçirmesi vertigo bulgularına sebep olur! Aktardığınız şekliyle ani dönüşler de baş dönmesi görülebilir. 

İç kulak kristallerinin yerinden oynamasını başın belli pozisyonu ile aniden başlayan, kısa süren, etraf döner tarzda olan bir baş dönmesi şekliyle tanımlıyoruz. Başın aynı hareketi ile baş dönmesinin tekrarlaması da çok karakteristiktir. Anlatımınızda bir travma sonrası kulak kristallerinizin yerinden oynadığını belitmişsiniz. Tedavide öncelikle bu saptamanızın doğruluğunu değerlendirmek için bazı temel testleri uygulamak gerekiyor.  Tanı için ise manevralar yapılarak göz hareketlerinizi özel bir sistemle  izliyoruz. VNG Testi de oldukça kolay bir test. Bu veriler ışığında tedavide kristalin kanaldan çıkarılmasını sağlayacak manevralar yapıyoruz. Epley manevralarıyla ilgili bilgisel yazımı blog sayfamda bulabilirisiniz. 

UZMANA SOR
Uzm. Dr. Faruk Şahin
Meslekte 46. yılı

Uzman doktorlarımız genellikle sorularınıza 3 iş günü içerisinde dönüş yapmaktadır.

Sohbet penceresi aç
1
Canlı Destek
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?