Bizi arayın: 0 224 234 05 00 Online Randevu
Uzm. Dr. Cengiz Mıhçı
Meslekte 48. yılı
Hakkında

1952 yılında Elbistan’da doğdum. Malatya Gazi İlkokulunu ve Elazığ Lisesini bitirdim. 1976 yılında Hacettepe Tıp Fakültesinden mezun oldum. Aynı üniversitede kulak burun boğaz ihtisasımı tamamladım. Askerlik görevimi tamamladıktan sonra 1983 yılında Bursa’da serbest hekim olarak çalışmaya başladım. 1988 yılında arkadaşlarımla birlikte; kulak burun boğaz, işitme, konuşma, ses, denge bozuklukları alanında hizmet veren Grup Medika’yı kurduk. Günümüzde de Grup Medika’da çalışmaktayım. Evli ve 3 çocuk babasıyım.

Daha fazla gör
Soru:
Merhaba daha önce kurumumuza kızımın geniz eti ameliyatını olduk, medicayi bu sayede tanıdık. Şuan benim bir problemim var .1 aydır sol bogazimin yanında başımı öne egdigimde veya elimle hafif bastirdigimda acı şeklinde bir ağrı var . Gecen gün de aniden lenf bezleri sisti doktora gittim ultrason sonucumda reaktif karakterde yagli hilusu 22x6 21x7 boyutlarında doktorum antibiyotik başladı 2. Gün bugün ama değişen birsey olmadı korkulacak bir şey mudur acaba?

Merhaba, 

Ultrason sonucunuza göre yaşadığınız problem enfeksiyona bağlı bir lenf nodu şişliği gibi duruyor. Antibiyotiğin etkisi 3, günde başlar. 1 hafta sonra şişliğiniz devam ediyorsa tekrar değerlendirmek gerekebilir.

Lenf bezleri, çoğunlukla bulundukları bölgedeki enfeksiyondan dolayı şişer. Mesela, boyun lenf bezleri, soğuk algınlığı gibi bir üst solunum yolu enfeksiyonundan dolayı şişerken, diş enfeksiyonlarında ise çoğunlukla çene altındakiler şişebilir.

Lenf bezindeki; dokununca, yutkunurken, çiğneme yaparken acı verebilen bu şişme, lenf sisteminin vücudu zararlı organizmalardan kurtarmak amacıyla çalıştığının bir göstergesidir. Ayrıca lenf bezleri bazı ilaçlar, sistemik sorunlardan kaynaklı etkenler sebebiyle de şişebilir.

Geçmiş olsun. 

UZMANA SOR
Uzm. Dr. Faruk Şahin
Meslekte 46. yılı

Uzman doktorlarımız genellikle sorularınıza 3 iş günü içerisinde dönüş yapmaktadır.

Sohbet penceresi aç
1
Canlı Destek
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?