Bizi arayın: 0 224 234 05 00 Online Randevu
Uzm. Dr. Cengiz Mıhçı
Meslekte 48. yılı
Hakkında

1952 yılında Elbistan’da doğdum. Malatya Gazi İlkokulunu ve Elazığ Lisesini bitirdim. 1976 yılında Hacettepe Tıp Fakültesinden mezun oldum. Aynı üniversitede kulak burun boğaz ihtisasımı tamamladım. Askerlik görevimi tamamladıktan sonra 1983 yılında Bursa’da serbest hekim olarak çalışmaya başladım. 1988 yılında arkadaşlarımla birlikte; kulak burun boğaz, işitme, konuşma, ses, denge bozuklukları alanında hizmet veren Grup Medika’yı kurduk. Günümüzde de Grup Medika’da çalışmaktayım. Evli ve 3 çocuk babasıyım.

Daha fazla gör
Soru:
Merhaba benim sorum şu şekilde olacak. Ben karşımdakinin sesini duyabiliyorum yalnız algilama problemim var. Ne dediğini anlayamıyorum.

Merhaba, 

Konuşmanın anlaşılırlığı beyinde oluşan bir faktördür. “Konuşulanları duyuyorum, ama anlamıyorum” diyen bireylerde 2 temel durum vardır. Ya işitsel girdiler azdır ya da beyin bunları yeteri kadar iyi işleyemiyordur. Genellikle de gördüğümüz; işitmenin çeşitli frekanslarında olan yetersizliktir. İşitme kaybının nedenini tanımlayabilmek için kulak burun boğaz muayenesinden sonra işitme testleri yapılması gerekiyor. 

Şunun da altını çizmekte yarar var. İşitme kaybını oluşturan daima bir sebep vardır. Bu kimi zaman yaşlılığa bağlı olarak gelişir. Bu kimi zaman da orta kulakta gelişen, kulak zarını etkileyen bir enfeksiyonla başlar. Kafaya alınan darbeler, farklı hastalıkların tedavisinde kullanılan kimi ilaçlar da işitme kaybı oluşturabilir. Bu yüzden muayene olmanızı tavsiye ediyorum. İşitme kayıplarında erken tanının önemli olduğunu lütfen unutmayın. 

Sağlıklı günler dilerim 

UZMANA SOR
Uzm. Dr. Faruk Şahin
Meslekte 46. yılı

Uzman doktorlarımız genellikle sorularınıza 3 iş günü içerisinde dönüş yapmaktadır.

Sohbet penceresi aç
1
Canlı Destek
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?