Bizi arayın: 0 224 234 05 00 Online Randevu
Uzm. Dr. Özlem Kaya Turgut
Meslekte 26. yılı
Hakkında

1973 yılında Bolu’da doğdum. 1998 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum. 2004 yılında Uludağ Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Bölümünden uzmanlığımı aldım. Erzincan Devlet Hastanesi, Yenişehir Devlet Hastanesi, Şevket Yılmaz Eğitim Araştırma Hastanesi ve Doruk Tıp Merkezinde çalıştım. 2015 yılından bu yana Özel Grup Medika Tıp Merkezinde çalışmaktayım. Evli ve bir çocuk annesiyim.

Daha fazla gör
Soru:
Özlem Hanım merhaba, kuzenim K.D’i de manevra uygulayarak siz tedavi etmişsiniz. Önceki hafta muayene randevusu istedim, listeniz doluymuş. Gelecek hafta için muayene randevusu istiyorum. Şikayetim anormal baş dönmesi, yatakta dönerken bile başım sallanıyor. Masamda çalışırken yanıma gelen birine yukarıya doğru bile bakamıyorum. Bulantıyla başım dönüyor muayene randevusu rica ediyorum.

Merhaba, muayene randevunuz açıldı. Çağrı merkezimizdeki arkadaşlarımız, tarafınıza bilgisini vermişler. Ayrıntılı bir muayene ve testler sonucu net bilgi verebileceğimizi söylemem gerekmekle birlikte; altını çizdiğiniz belirtiler Benign Paroksizmal Pozisyonel Vertigo (BPPV) bulgularıyla çok örtüşüyor.

Toplumda kristal oynaması olarak da adlandırılan, en sık görülen tiplerden biridir. Şayet araştırma yapacak olursanız; İyi Huylu Pozisyonel Vertigo adıyla da görebilirisiniz. Tıpkı aktardığınız gibi, başı sağa sola, yukarı aşağıya sallamakla, hatta yatakta dönerken dahi baş dönmesi, bulantı hissi eşliğinde yaşanabilir.

Benign Paroksizmal Pozisyonel Vertigo’da (BPPV) çoğunlukla işitme kaybı oluşmaz. İstemsiz göz hareketleri dediğimiz, özellikle dengeyi de etkileyen nistagmus da görülmez.

Bu tipte kanalit repozisyonu manevrası KRM etkili. Fakat dediğim gibi nasıl bir tedavi izleyeceğimize muayene sonrası karar vereceğiz. Vertigo tedavisi ve tanısı için en iyi, en güvenli ve en çok tavsiye edilen; özel bir uzmanlık ile doktor ve hastanın özenli yaklaşımıdır. Sağlıklı günler dilerim

 

 

UZMANA SOR
Uzm. Dr. Faruk Şahin
Meslekte 46. yılı

Uzman doktorlarımız genellikle sorularınıza 3 iş günü içerisinde dönüş yapmaktadır.

Sohbet penceresi aç
1
Canlı Destek
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?