Bizi arayın: 0 224 234 05 00 Online Randevu
Uzm. Dr. Cengiz Mıhçı
Meslekte 48. yılı
Hakkında

1952 yılında Elbistan’da doğdum. Malatya Gazi İlkokulunu ve Elazığ Lisesini bitirdim. 1976 yılında Hacettepe Tıp Fakültesinden mezun oldum. Aynı üniversitede kulak burun boğaz ihtisasımı tamamladım. Askerlik görevimi tamamladıktan sonra 1983 yılında Bursa’da serbest hekim olarak çalışmaya başladım. 1988 yılında arkadaşlarımla birlikte; kulak burun boğaz, işitme, konuşma, ses, denge bozuklukları alanında hizmet veren Grup Medika’yı kurduk. Günümüzde de Grup Medika’da çalışmaktayım. Evli ve 3 çocuk babasıyım.

Daha fazla gör
Soru:
Doktor bey, işitme cihazımı kullanmaya başladım. Şu konuyu yanıtlamanızı rica ediyorum.İşitme kaybı olan kişiler cihazlarını ömür boyu mu kullanmak zorundadırlar? İşitme cihazı kullanmamak ne gibi sorunlara yol açar, işitme kaybı ilerler mi?

Bu soru; tedavi ile düzeltilemeyen işitme kayıplarının kapsamında/ilgi alandadır. İşitme kaybı tedavi ile düzelmiyor ve işitme cihazı ile kişi yaşama bağlanıyorsa, bu durum devam ettiği sürece cihaz kullanılmalıdır. Çünkü günlük hayat, maksimum düzeyde işitmeye ihtiyaç duyar. 

İşitme cihazı kullanması gerekip de, kullanmayan kişilerde bazı sonuçlar gelişir. Bu altını çizdiğimiz durum; konuşmanın öğrenildiği yaşlarda, oluşmuş ise durum ciddidir. Konuşmanın öğrenildiği yaştan önce işitme kaybı olanlar (Prelingual Dönem) işitsel sinyalleri alamazlarsa beyinlerinin işitsel merkezleri gelişmez.  Bu çocuklar 4 yaşından sonra cihaz kullanmaya başlasalar bile gelişme tam olamayabilir. Bu dönemi kaçırmamak son derece önemlidir.

UZMANA SOR
Uzm. Dr. Faruk Şahin
Meslekte 46. yılı

Uzman doktorlarımız genellikle sorularınıza 3 iş günü içerisinde dönüş yapmaktadır.

Sohbet penceresi aç
1
Canlı Destek
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?