Bizi arayın: 0 224 234 05 00 Online Randevu
Uzm. Dr. Cengiz Mıhçı
Meslekte 48. yılı
Hakkında

1952 yılında Elbistan’da doğdum. Malatya Gazi İlkokulunu ve Elazığ Lisesini bitirdim. 1976 yılında Hacettepe Tıp Fakültesinden mezun oldum. Aynı üniversitede kulak burun boğaz ihtisasımı tamamladım. Askerlik görevimi tamamladıktan sonra 1983 yılında Bursa’da serbest hekim olarak çalışmaya başladım. 1988 yılında arkadaşlarımla birlikte; kulak burun boğaz, işitme, konuşma, ses, denge bozuklukları alanında hizmet veren Grup Medika’yı kurduk. Günümüzde de Grup Medika’da çalışmaktayım. Evli ve 3 çocuk babasıyım.

Daha fazla gör
Soru:
Geç fark edilmiş işitme kaybı kaynaklı konuşma bozukluğu olan çocuklarda işitme kaybı kaynaklı problemeler tedavi edilebilir mi?

Yine bu soruda da düzenleme yapmak şart! Zira işitme kaybının doğal sonuçlarından biri çocukluk ve bebeklikte konuşma bozuklukları görülmesidir.

Soruyu şöyle alırsak, cevap kolaylaşır ve daha anlamlı kılınır: “İşitme kayıplı ve buna bağlı konuşma bozukluğu olan çocuklarda sorun tedavi edilebilir mi?”

İşitme kaybı yaratan sorunun tedavisi soruna bağlıdır. Bunların tedavi edilebilenleri ve edilemeyenleri vardır. Tedavi edilebilenler edilir. Edilemiyorsa cihaz kullanımı devreye girer. Ancak işitme kaybına bağlı olarak konuşma bozukluğu oluşmuşsa, işitme kaybı giderildikten sonra rehabilitasyon programları ile işitme kaybına bağlı olarak gelişmiş konuşma zorunluklarında önemli iyileşmeler sağlanır.

Yine burada önemli bir faktör zamanlamadır. Konuşmanın öğrenildiği yaştan önceki işitme kaybına bağlı konuşma bozukluklarının rehabilitasyon ile tedavisi,  konuşma öğrenilen yaştan sonra yapıldığında iyi sonuç elde etmek görece zordur. İşitme kaybının erken tanısı ve erken müdahale büyük önem taşımaktadır.

UZMANA SOR
Uzm. Dr. Faruk Şahin
Meslekte 46. yılı

Uzman doktorlarımız genellikle sorularınıza 3 iş günü içerisinde dönüş yapmaktadır.

Sohbet penceresi aç
1
Canlı Destek
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?