Bizi arayın: 0 224 234 05 00 Online Randevu
Uzm. Dr. Faruk Şahin
Meslekte 51. yılı
Hakkında

18 Şubat 1948’te Bursa Orhangazi Gölyaka köyünde doğdum. İlkokul 1. sınıfı, evimize yürüme mesafesi yarım saat olan Dutluca Köyü İlkokulunda okudum. Birtakım problemler neticesinde o okuldan ayrıldım ve ilkokul eğitimimi Gemlik Şehit Cemal İlkokulunda tamamladım. Ortaokul ve lise öğrenimimi; ortaokul yatılı, lise nihari olmak üzere Bursa Erkek Lisesinde tamamladım. İlk üniversite sınavımda İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini kazandım. Bugün 67-68 kuşağı diye anılan öğrenci grubunun içerisinde yer aldım. 1973 yılında bizim girmemizin ardından Çapa ve Cerrahpaşa Tıp diye ikiye ayrılan İstanbul Tıp Fakültesinin Çapa tarafından mezun oldum. Hemen askere gitmeye karar verdim ve Samsun’da acemi birliğimde çektiğim kura ile Elazığ Topçu Tabur Komutanlığının revirinde göreve başladım. Askerliğim sırasında, sınıf arkadaşım Dr. Şükran Oğuz ile evlendim. 1974 yılında kızımız Aslı dünyaya geldi. Askerliğimin bitiminden sonra Bursa’ya dönme kararı aldık. Eşim, 1976 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinde anesteziyoloji ihtisasına başladı. Ben kendi bölümümün sınavını bekleyerek 1978’de eğitimime başlayabildim. 1980 yılının Haziran ayında kızımız İdil dünyaya geldi. 1981 yılında ihtisasımı tamamladım ve uzman olarak çalışmaya başladım. 1980 darbesinin dayattığı kötü koşullar nedeniyle, ailemle birlikte aldığım karar neticesinde üniversiteden ayrıldım. 1981 Mayıs’ından itibaren Setbaşı’nda açtığım muayenehanemde çalışmaya başladım. Aslında amacım en kısa sürede grup çalışmaları için bir ekip kurmaktı. Bu hayalle günler, yıllar gelip geçiyordu ki, Dr. Cengiz Mıhçı diye bir KBB hekiminin de grup çalışmaları için hazırlık yaptığını duydum. Cengiz Bey ile tanıştıktan sonra çalışmaları birlikte yürütmeye başladık. 1986-87 döneminde ciddi zorlukları aşarak Biltaş KBB Anonim Şirketini kurduk. Çekirge Caddesi üzerindeki kliniğimizde göreve başladık. Kendi çapımızda birçok yeniliklere imza atarak çalışmalarımızı sürdürdük. 1989’un sonunda Harvard MD MEEI’de, gözlemlerde bulunmak üzere bir yıl Boston’da yaşadım. Buradaki doktor arkadaşlarımın önerisi ve ortağım Dr. Cengiz Mıhçı’nın onayıyla rinoloji ile ilgilenmeye karar verdim. 1990 yılı sonunda döndüğümde kliniğimizde endoskopik sinüs cerrahisi, açık teknik rinoplasti ve nazal alerji tanı ve tedavisini başlattık. Meslek faaliyetlerimin dışındaki zamanımı tenis oynayarak, rüzgâr sörfü yaparak, müzik dinleyerek ve kitap okuyarak geçiriyorum.

Daha fazla gör
Soru:
Faruk Bey, programınızı izledim, horlamam ve apnem vardı fakat 2 yıldır, gün içinde uykuya dalıyorum, kilom da arttı. Deviasyon ameliyatı da oldum. Fakat sorunum hala devam ediyor. Sizce ne yapmalıyım? Hangi günler hasta kabul ediyorsunuz?

Horlama bir olgu, uyku apnesi ise onun tehlikeli bir sonucu. Uyku apnesinin ne düzeyde tehlikeli olduğunu anlaşılabilir kılmak için kullandığımız bir indeks var. Şayet 1 saat içinde derin uykuda nefesiniz 10 saniye ve üstünde 40 defa duruyorsa, uyku apnesinin bu tipi oldukça tehlikeli. 

Kandaki oksijen doygunluğu kritik seviyenin altına düştüğü için kalp ve beyin gibi, hayati organlar bu tablodan geri dönüşü imkansız biçimde etkileniyor. Kilo artışı, anksiyete, aniden bastıran uykular; ki özellikle trafikte araba kullanırken dalmak, son derece tehlikeli. Cinsel sorunların da önemli bir kaynağı. Zira apne endokrin sistemi de olumsuz yönde etkiliyor. 

Muayene randevunuz çağrı merkezimiz tarafından oluşturuldu. Tarafınıza bilgilendirme yapıldı. Bir dizi test ve kapsamlı bir muayene yapmamız gerekli. Uykuda hava direnci oluşturan başka unsurlar var mı görmeliyiz. Kilo durumunuz da oldukça önemli. Fiziksel aktiviteyi arttıran, kilo veren birçok apne problemi olan kişilerde olumlu sonuçlar alıyoruz. 

CPAP Uyku Solunum Cihazları apneye bağlı yaşamsal riskleri önlemede çok önemli bir silah. Bu konuda çok yakında detaylı bir bilgilendirme makalesi oluşturacağım. Sağlıklı günler. 

 

UZMANA SOR
Uzm. Dr. Faruk Şahin
Meslekte 46. yılı

Uzman doktorlarımız genellikle sorularınıza 3 iş günü içerisinde dönüş yapmaktadır.

Sohbet penceresi aç
1
Canlı Destek
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?