Bizi arayın: 0 224 234 05 00 Online Randevu
Uzm. Dr. Cengiz Mıhçı
Meslekte 48. yılı
Hakkında

1952 yılında Elbistan’da doğdum. Malatya Gazi İlkokulunu ve Elazığ Lisesini bitirdim. 1976 yılında Hacettepe Tıp Fakültesinden mezun oldum. Aynı üniversitede kulak burun boğaz ihtisasımı tamamladım. Askerlik görevimi tamamladıktan sonra 1983 yılında Bursa’da serbest hekim olarak çalışmaya başladım. 1988 yılında arkadaşlarımla birlikte; kulak burun boğaz, işitme, konuşma, ses, denge bozuklukları alanında hizmet veren Grup Medika’yı kurduk. Günümüzde de Grup Medika’da çalışmaktayım. Evli ve 3 çocuk babasıyım.

Daha fazla gör
Soru:
Hocam merhaba iyi günler. 3 ay önce kovid geçirdim. Tadım kokum azaldı ama hiçbir zaman tamamen gitmedi. Burnumun dibinden tüm kokuları alıyorum. Uzaktan da hafif geliyor. Tat ise çoğu şey var ama sanki biraz eksiklik var. Burnuma baskı oluyor çekiliyor sanki kupkuru. Bu kuruluktan dolayı tat kokum azalmış olabilir mi ? Çünkü tıkalı gibi hissediyorum nefes almak bile zor geliyor bazen. Kbb gözüktüm ama içinde bir şey yokmuş. Burnum kupkuru mukus üretmiyor resmen. Ne yapmalıyım hocam ? Tat kokum eskiye döner mi ? Burnum akar mı eskisi gibi? Birde çiğnerken tat geliyor yutunca aroması kokusu ağıza yayılmıyor. Soğan yiyorum mesela o an tadı var ama yutunca ağzımda soğan kokusu kalmıyor. Birde yemek yemeden önce ağzımızda koku olur ya o da yok hissedemiyorum. Hocam bunlar düzelir mi lütfen yardımcı olun . Yaş 20

Merhaba Hazal hanım,
Covid 19′ la birlikte tat ve koku kayıplarını bu yıl sıkça gördük. Tat ve koku kaybı olan hastalarımızın yarıdan fazlası ilk birkaç hafta içinde hastalığın iyileşmesi ile birlikte kendiliğinden düzeldi.  Yaklaşık %25 hasta da 3-4 ay içinde normale döndü ancak küçük bir hasta  bölümünde kısmen veya tamamen koku ve tat kaybı kalıcı oldu.

Tat ve koku kaybı bildiğiniz gibi beyinde biri birine çok yakın bölgelerde algılandığından birlikte görülen şikayetler, covid gibi viral hastalıklar dışında havanın burunun tavanında olan koku bölgelerine ulaşmasını engelleyen diğer durumlarda da gördüğümüz şikayetler. Eğer böyle bir durum varsa bunu ortadan kaldırılması düzelmenize etkili olacaktır. Bahsettiğiniz kabuklanma bununla ilgili olabilir.

Ancak burun normal olmasına rağmen koku ve tat hissiniz düzelmiyorsa bölgesel etkili steroidli burun spreyleri ve koklama çalışmaları etkili olabilmektedir. Limon karanfil kahve ve nane gibi iyi tanıdığınız 4 maddeyi veya bunların esanslarını sabah akşam 10 ar kere çok içinize çekmeden koklayarak çalışabilirsiniz 4-5 ay gibi bir süre devam edebilirsiniz. Faydalı olacaktır.
Yine de öncelikle bir kulak burun boğaz hekimine görünmenizi. Tedavi edilebilecek nedenler varsa bunların ortadan kaldırılmasını öneririm.

UZMANA SOR
Uzm. Dr. Faruk Şahin
Meslekte 46. yılı

Uzman doktorlarımız genellikle sorularınıza 3 iş günü içerisinde dönüş yapmaktadır.

Sohbet penceresi aç
1
Canlı Destek
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?