Bizi arayın: 0 224 234 05 00 Online Randevu
Uzm. Dr. Özlem Kaya Turgut
Meslekte 26. yılı
Hakkında

1973 yılında Bolu’da doğdum. 1998 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum. 2004 yılında Uludağ Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Bölümünden uzmanlığımı aldım. Erzincan Devlet Hastanesi, Yenişehir Devlet Hastanesi, Şevket Yılmaz Eğitim Araştırma Hastanesi ve Doruk Tıp Merkezinde çalıştım. 2015 yılından bu yana Özel Grup Medika Tıp Merkezinde çalışmaktayım. Evli ve bir çocuk annesiyim.

Daha fazla gör
Soru:
Özlem Hanım, Geniz eti büyümesi için yaptığınız programı izledim. Oğlumuz 4 yaşında anlattığınız tüm şikayetleri yaşıyoruz. Bu yıl 5 kez ağır üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdik. Çok küçük olduğu için ilaçlı tedaviyle çözmeye çalıştık ama büyüme geriliğini de fark ediyoruz. Artık ameliyatı düşünmeli miyiz?

Değerli S.C ,

Çocukluk çağının en sıkıntılı seyredebilen Kulak Burun Boğaz Hastalıkları arasında bulunan geniz eti hakkında çokça bilgilendirme yaptım. Bugün sizin sorunuz vasıtasıyla en çok sorulan soruları isterseniz yanıt bulalım. Önce sizi kaygılandıran konu ile başlayalım.

Geniz eti ameliyatı için ideal yaş nedir?

Geniz eti ameliyatının çocuğun genel sağlığı ve yaşam kalitesi için gerekli olduğu durumlarda  6. Aydan başlayarak her yaşta ameliyat yapılabilir. Geniz eti ameliyatlarının sıklıkla 4-6 yaş arasında yapıldığını da vurgulamak isterim.

Geniz Eti ameliyatı zor mudur, tekrarlayabilir mi?

Geniz eti cerrahisi, anestezi altında ortalama 20-25 dakika arasında tamamlanmaktadır. Göreceli olarak kolay bir ameliyat olup, kesi gerektirmez. Deneyimli bir hekim tarafından yapılan, doğru çıkartılmış geniz eti tekrarlama olasılığına sahip değildir.

 

Geniz eti ameliyatı öncesinde tedavi seçenekleri nelerdir?

Yaşla birlikte geniz eti yani Adenoid küçülme eğilimine geçer. Çocuklarda geniz eti sorunlarında önce ilaçlı tedavi seçeneğini kullanırız.  

Geniz Eti ameliyatı hangi aşamada gerekli olabilir?

İlaçlı tedavinin geniz etiyle ortaya çıkan sorunlara çare olmadığı durumlarda: ağız açık uyuma, horlamalar, orta kulak enfeksiyonları, konuşma bozukluğu, burun tıkanıklığı, ayrıca  en az 3 ay iyileşmeyen tıkayıcı hava yolu enfeksiyonları varsa karar verilir. Sizin öykünüzde olduğu gibi bir yıl içinde tekrarlayan enfeksiyonlar tabloları da bir başka belirleyici unsur.

Hani mevsim idealdir?

 Aslına bakarsanız, yılın 12 ayında da geniz eti ameliyatı yapılabilir. Sadece operasyondan sonra sıvı alımı birkaç gün kısıtlandığı için yaz ayları yerine kış ve bahar daha çok tercih edilir.  

Geniz eti ameliyatının gerekli olduğu durumlarda operasyon yapılmaz ise hangi riskler oluşabilir?

Geniz eti ile oluşan enfeksiyon tabloları içinde en riskli durum orta kulağı etkileyenler. Gerekli tedavi -müdahale yapılmadığında kalıcı işitme kaybı ve kronikleşen kulak akıntısı görülebilmektedir. Geniz eti, uyku apnesine de yol açabildiği için uykuda salınan büyüme hormonu gerekli düzeye ulaşmadığından, büyüme gerilikleri de oluşabilmektedir.

Ameliyat sonrası iyileşme nasıl seyreder?

Geniz eti ameliyatları günlük ameliyatlar kategorisinde. Operasyondan 5 saat sonra hastalar taburcu edilir. Ertesi gün de normal yaşam kaldığı yerden devam eder. Çocuklarda iyileşme 1-2 gün içinde tamamlanır. 2-3 gün ılık, sıvı, püre kıvamında besinler alınır. Bol bol su içirilir. Geniz eti hakkında tüm merak edilen sorulara yanıt verdiğim videoma şu linkten ulaşabilirisiniz. https://grupmedika.com.tr/geniz-eti-buyumesi-tedavisi-ve-ameliyatlari/

 

 

 

 

 

UZMANA SOR
Uzm. Dr. Faruk Şahin
Meslekte 46. yılı

Uzman doktorlarımız genellikle sorularınıza 3 iş günü içerisinde dönüş yapmaktadır.

Sohbet penceresi aç
1
Canlı Destek
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?