Bizi arayın: 0 224 234 05 00 Online Randevu
Uzm. Dr. Cengiz Mıhçı
Meslekte 48. yılı
Hakkında

1952 yılında Elbistan’da doğdum. Malatya Gazi İlkokulunu ve Elazığ Lisesini bitirdim. 1976 yılında Hacettepe Tıp Fakültesinden mezun oldum. Aynı üniversitede kulak burun boğaz ihtisasımı tamamladım. Askerlik görevimi tamamladıktan sonra 1983 yılında Bursa’da serbest hekim olarak çalışmaya başladım. 1988 yılında arkadaşlarımla birlikte; kulak burun boğaz, işitme, konuşma, ses, denge bozuklukları alanında hizmet veren Grup Medika’yı kurduk. Günümüzde de Grup Medika’da çalışmaktayım. Evli ve 3 çocuk babasıyım.

Daha fazla gör
Soru:
Hocam annemin kulak zarı geniş bir yırtık oluştu ani darbeyle 6 ay önce devlet hastanesinde kulağa yama yapıldı başlarda duyuyordu şuan minik minik duyuyor acaba tedavisi varmı

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim.  Sevgili; E…… B….., 

Şiddetli kafa travması, kulak kanalından içeri yabancı cisim girmesi, yüksek sese – patlama gibi veya yüksek basınca maruz kalmak, çok masum bir uçak yolculuğu veya orta kulak enfeksiyonları en sık gördüğümüz kulak zarı delinmesine sebep olabilen nedenler. 

En tipik belirtileri de kulak ağrısı, zonklama diye tabir edeceğimiz türden rahatsız edici bir uyaran, kulakta görülen akıntı, bakın bu çok önemli işitme kaybı, baş dönmesi ve yüksek ateştir. 

Kulak zarı ameliyatlarına yırtığın boyutuna göre karar veriyoruz. Küçük olması durumunda kendi kendine onarım sağlayabilme potansiyeline sahip. Dolaysıyla temel medikal tedavi ve takip kafi. Ama annenizde böyle olmamış. İşte bu gibi durumlarda yapay zar kullanmıyoruz. Kulakın arka tarafındaki kasın üzerinden aldığımız zarı veya dış kulak yolundaki kıkırdak dokuyu onarım için kullanıyoruz.  

Cerrahiden 20 gün sonra işitme eşiğinde değişim 2 ay içinde de tam iyileşme bekliyoruz. Süreci tam olarak anlayabilmeniz için uzun uzun anlattım. Detaylı bir muayene yapmadan açıkçası net yanıt vermem söz konusu değil. Kulak zarındaki genel tabloyu görmemiz önemli.

Sağlıklı günler diliyorum

 

 

 

UZMANA SOR
Uzm. Dr. Faruk Şahin
Meslekte 46. yılı

Uzman doktorlarımız genellikle sorularınıza 3 iş günü içerisinde dönüş yapmaktadır.

Sohbet penceresi aç
1
Canlı Destek
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?