Bizi arayın: 0 224 234 05 00 Online Randevu
Uzm. Dr. Cengiz Mıhçı
Meslekte 48. yılı
Hakkında

1952 yılında Elbistan’da doğdum. Malatya Gazi İlkokulunu ve Elazığ Lisesini bitirdim. 1976 yılında Hacettepe Tıp Fakültesinden mezun oldum. Aynı üniversitede kulak burun boğaz ihtisasımı tamamladım. Askerlik görevimi tamamladıktan sonra 1983 yılında Bursa’da serbest hekim olarak çalışmaya başladım. 1988 yılında arkadaşlarımla birlikte; kulak burun boğaz, işitme, konuşma, ses, denge bozuklukları alanında hizmet veren Grup Medika’yı kurduk. Günümüzde de Grup Medika’da çalışmaktayım. Evli ve 3 çocuk babasıyım.

Daha fazla gör
Soru:
Merhaba Cengiz Bey, TV programında Down Sendromlu gençlerin işitme kaybı hakkında yaptığınız bilgilendirmeniz sayesinde ulaştık size. Oğlumuz 4 yaşında, işitme kaybı bu yıl fark edildi. Rehabilitasyonumuz devam ediyor, gelecek hafta muayeneye gelmek istiyoruz.

Down Sendromlu bireylerin yüzde 50’sinde hatta daha fazlasında işitme kayıpları sıkça görülebiliyor. Ancak sizin öykünüzde , aktardıklarınızdan işitme kaybının sonradan geliştiğini anlıyorum. Daha önceki muayenelerinde, yeni doğan işitme tarama testinde atlanmış olabileceğini düşünmüyorum.

Detaylı muayene ve tetkikler öncesi, söyleyebileceğim, Trizomi 21 yani Down Sendromu sebebiyle dil gelişimini olumsuz yönde etkileyebilecek orta kulak patolojilerine ve işitme kayıplarına bu grup çocuklarda sıkça karşılaştığımızı vurgulamak olacak. Mental gerilik olasılığına ek olarak; ki bu konuda bilgilendirme yapmamışsınız, işitme kaybına bağlı oluşabilecek sosyal ve entelektüel gelişimi olumsuz yönde etkileme ihtimali bulunan tabloyu erken müdahale ile aşmak çok önemli.

Sinirsel tip işitme kayıplarını Down Sendromlu çocuklarda daha az görüyoruz. Daha çok İletim tipi işitme kayıpları karşımıza çıkıyor. Ana sebep ise orta kulak patolojileri. Çocukluk çağındaki pek çok işitme kaybında olduğu gibi tedavi edilebilir işitme kayıplarının erken tanı ve tedavisi çok değerli. Randevunuz oluşturuldu, bilgisi de verildi. Sağlıklı günler dilerim.

 

UZMANA SOR
Uzm. Dr. Faruk Şahin
Meslekte 46. yılı

Uzman doktorlarımız genellikle sorularınıza 3 iş günü içerisinde dönüş yapmaktadır.

Sohbet penceresi aç
1
Canlı Destek
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?