Bizi arayın: 0 224 234 05 00 Online Randevu
Uzm. Dr. Cengiz Mıhçı
Meslekte 48. yılı
Hakkında

1952 yılında Elbistan’da doğdum. Malatya Gazi İlkokulunu ve Elazığ Lisesini bitirdim. 1976 yılında Hacettepe Tıp Fakültesinden mezun oldum. Aynı üniversitede kulak burun boğaz ihtisasımı tamamladım. Askerlik görevimi tamamladıktan sonra 1983 yılında Bursa’da serbest hekim olarak çalışmaya başladım. 1988 yılında arkadaşlarımla birlikte; kulak burun boğaz, işitme, konuşma, ses, denge bozuklukları alanında hizmet veren Grup Medika’yı kurduk. Günümüzde de Grup Medika’da çalışmaktayım. Evli ve 3 çocuk babasıyım.

Daha fazla gör
Soru:
Bir sorunumuz var. 22 aylık çocuğumuzda işitme kaybı kuşkusu var. Konuşmaya başlamadı. İlk işitme testinden de geçemedi. İkinci işitme testinden geçemeyen yeni doğan bebeklere uygulanan diğer testler nelerdir?

Tarama testinden geçemeyen bebekler; ilk 3 ay içinde ikinci kez tarama testine alınmalıdır.  İkinci yeni doğan işitme taramasından da geçemeyen bebekler için ise olası bir işitme kaybı için ayrıntılı testler yapılmalıdır.

Bebeklerde ayrıntılı;  kapsamlı işitme testleri; Odyolojinin özel bir alanıdır. Uzmanlık ve teknoloji gerektirir. Bu alanda odyologlar birbirini doğrulayan birçok test uygulayarak, bebeğin işitme kaybı olup olmadığını, varsa bunun şeklini ve derecesini belirler. Bu amaçla Tonal ABR, OAE( Oto Acoustic Emission, İmittansmetri, CAVR, ASSR  gibi birçok test uygulanmaktadır. Şüpheli durumlarda testler tekrarlanarak, sonuç netleştirilir. Bu testler sırasında bebeğin/çocuğun sakin kalması, gerekirse uyuması veya uyutulması gerekebilir.

UZMANA SOR
Uzm. Dr. Faruk Şahin
Meslekte 46. yılı

Uzman doktorlarımız genellikle sorularınıza 3 iş günü içerisinde dönüş yapmaktadır.

Sohbet penceresi aç
1
Canlı Destek
Merhaba,
Nasıl yardımcı olabiliriz?