Yüzücü Kulağı

Kulak yolu derin loş ciltle kaplı bir boşluktur. Girişinde suyun içeri kaçmasını engelleyen bir yapı yoktur. Bu nedenle havuz ya da denize girince su kulak kanalına girer. Su ile birlikte kulak kanalına bazı bakteri ve mantar parçacıkları da girer. Normalde, sudan çıkınca kulak kanalına giren su girdiği gibi geri çıkar ve kulak yolunda herhangi bir enfeksiyon gelişmez. Fakat bazen kulak yolundaki kabuklar, kulak kiri kulak yolunun yapısı gibi çeşitli nedenlerle kulak yoluna giren su geri boşalamaz içeride hapis olur, sürekli su ile temas eden cilt kabarır ve nemlenir. Bu ortamda bakteri ve mantarlar kolaylıkla gelişir, çoğalır ve kulak yolunda enfeksiyon başlatırlar.

Kulak yolu enfeksiyonunun belirtileri:

 • Kulak yolunda tıkanıklık hissi, kaşıntı ve dolgunluk,
 • Kulak etrafındaki cilt hissinde değişmeler ve hassaslaşmalar,
 • Kulak kanalında şişme bazen kapanma,
 • Kulak akıntısı,
 • Kulakta ağrı ve hassasiyet olur, (özellikle kanalın önündeki kıkırdak yapıya dokunulduğunda şiddetli ağrı oluşabilir.)
 • Boyunda ağrılı bezeler oluşabilir.

Bu şikayetler olduğunda hemen doktora başvurmak yerinde olur.

Önlemek için
Eğer yüzme, saç yıkama veya duş aldıktan sonra kulağınıza su kaçması, nemlilik veya tıkanıklık hissediyorsanız;

Bu his olan kulağınız yukarıya gelecek şekilde başınızı eğin kulak kepçenizi arkaya yukarıya çekerek kulak kanalınızı olabildiğince açın ve kulağınıza 5-6 damla %70 veya %90`lık alkol (damlatmadan önce avucunuzda alkol şişesini 10 dakika bekleterek vücut sıcaklığına gelmesini sağlayın.) veya yarım ölçü beyaz sirke, yarım ölçü alkol karışımını kulağınıza damlatın. Kulak kepçenizi sağa sola, yukarı aşağı oynatarak damlanın iyice derinlere gitmesini sağlayın daha sonra bu kulağınızı aşağıya çevirerek boşalmasını sağlayın. Bu işlemi birkaç kere tekrarlayabilirsiniz. Alkol buharlaşırken su çeker ve kulak yolunu kurutur, aynı zamanda bakteri ve mantarları öldürerek bir enfeksiyonu engeller. Beyaz sirke de asidik bir ortam yaratarak benzer bir biçimde etki gösterir.

Kulak zarı delik olanların kulaklarına alkol damlatmaları sakıncalıdır. Bunlar kulak yolunu kurutmak için saç kurutma makinası kullanabilirler.

Bu durumda pamuklu çubuklar kullanılmamalıdır. Bunlarla kulak temizlenmeye çalışılırken kulak yolundaki birikintiler daha derinlere itilebilir. Kulak yolunun derinliklerinde cilt daha ince ve hassas olduğu için bu işlem ağrıyı ve şikayetleri arttırabilir. Buna rağmen şikayetler sürüyorsa beklenmeden bir Kulak-Burun-Boğaz uzmanına başvurulmalıdır.

Doktor kulak yolunu aspiratörle temizleyerek enfeksiyonu azaltır ve kulak yolunu kurutur. Şişme varsa bunu azaltıcı ilaçlar uygulayarak ağrıyı kontrol altına alır ve sebebe yönelik tedaviye başlar.

Doktora görünemiyorsanız;

 • Kulağında ağrısı olanların,
 • Kulağında şişmesi olanların,
 • Kulağı akanların,
 • Kulak zarında delik olanların,
 • Kulak ameliyatı olanların,

Denize veya havuza girmemelerini öneririz.

Şikayetleri olmasa da kulak zarı delik olanlar kulaklarını tıkamadan denize girmemelidirler. Kulak yolu hastalıklarına kulağa su kaçmasını önlemeleri olabilecek bir çok rahatsızlığı baştan engellemesi bakımından son derece önemlidir.

Bizim önerimiz; bu kimselerin kulak için özel dökülmüş koruyucu kalıp kullanmalarıdır. Bu yaptırılmamışsa veya yanınızda yoksa vazelinli pamukla veya silikonla kulak tıkanabilir.

D İ K K A T!
Eğer kulak yolunuzda eskiden beri sık kaşıntılar oluyorsa, kulak yolunuzda sık kir birikiyorsa, kulak yolunda akıntınız varsa, kulak zarınız delikse, işitme cihazı kullanıyorsanız, geçirilmiş orta kulak iltihabı varsa, kulak ameliyatı olmuşsanız, kulağınızda tüp varsa, kulağınızda sık kabuklanmalar ve pullanmalar oluyorsa kulak yolu rahatsızlıklarına herkesten daha yakınsınız demektir.

Bu nedenle yüzme mevsiminden önce kulaklarınızı kontrol ettiriniz ve doktorunuzun önerilerine uyunuz. Doktorunuz bu kontrolde kulak yolunuzdaki kabuk ve kir birikimlerini temizleyecek, tahrişler için ilaç önerecek, sebore ve egzemaları kontrol altına alacak ve kulağınıza su kaçmasını önlemek için, önerilerde bulunacak veya yüzmeden önce kullanacağınız koruyucu ilaçlar önerecektir.