Otoskleroz

Otoskleroz kulaklarda anormal kemik büyümesi nedeniyle işitme kaybına neden olur. Erken evrelerinde, hasta fazla etkilenmeyecektir. Çoğu durumda, cerrahi bir işlem duymayı geri getirecektir.  Otoskleroz orta kulaktaki üç küçük kemik ve daha spesifik olarak stapes ile ilgilidir. Kemiğin bir kısmı anormal şekilde büyür ve bu kemik gelişimi, sese tepki olarak staperlerin normal şekilde titremesini önler.

Belirtiler

Bir otoskleroz teşhisi bir uzman tarafından yapılmalıdır, ancak acı çeken kişi veya yakınları tarafından bazı bulgular tespit edilebilir. Güçlü arka plan gürültüsü kişilerin kafa karışıklığına neden olabilir, ancak otoskleroz durumunda, bu kafa karışıklığı çoğu zaman meydana gelmez. Bazen kişi gürültülü ortamlarda diğer insanların sesleri, yüksek frekansından dolayı daha iyi duyabilir. Otoskleroz, düşük frekansları yüksek olanlardan daha fazla etkileme eğilimindedir.  Belirtiler baş dönmesi, denge problemleri ve kulak çınlaması şeklinde de görülebilir.

Tedavi

Otoskleroz için etkili bir ilaç tedavisi yoktur. Hafif otoskleroz, sesi yükselten bir işitme cihazı ile tedavi edilebilir, ancak sıklıkla ameliyat gerekir. Stapedektomi olarak bilinen işlemde, cerrah anormal kemiği atlamak, ses dalgalarının iç kulağa gitmesini ve işitme duyusunu geri kazanmasını sağlamak için orta kulağa bir protez cihazı yerleştirilir. Potansiyel riskleri ve operasyonun sınırlamalarını netleştirmek için bir kulak uzmanıyla görüşmek önemlidir.