Kulak Çınlaması (Tinnitus)

Kulak çınlaması (Tinnitus), herhangi bir kaynaktan gelmeyen bir sesin duyulmasıyla olur.  Gürültüyü yalnızca kulak çınlaması olan kişi duyabilir. En yaygın gürültü biçimi sabit, yüksek perdeli bir zil sesine benzer. Can sıkıcı olmasına rağmen her zaman ciddi bir durum olduğunu göstermez. Bu tür bir gürültü, kişinin vücudundaki kardiyovasküler veya kas-iskelet sistemi hareketlerinden kaynaklanabilir. Bu, tıbbi bir acil durumun işareti olabilir.

Beli̇rti̇leri̇

Kişiden kişiye değişen sesler ıslık, cıvıltı, tıkırtı, çığlık, tıslama, kükreme, vızıldama veya nabız şeklinde olabilir. Sesin seviyesi değişebilir. Genellikle geceleri veya ortamın sessiz olduğu zamanlarda fark edilir. Bazen işitme kaybı olabilir.

Tedavi̇

İlk adım, tinnitusun altında yatan nedenleri tedavi etmektir.  Bu şunları içerebilir:

  • Kulak enfeksiyonu için kullanılan ototoksik ilaçları bırakma.
  • Çene kemiği ve yanak kemiği arasındaki eklemi etkileyen herhangi bir temporomandibular eklem (TMJ) probleminin tedavi edilmesi.
  • Çoğu kulak çınlaması vakası için bir tedavi yoktur. Çoğu insan buna alışır ve onu ayarlamayı öğrenir. Odaklanmak yerine görmezden gelmek rahatlama sağlayabilir.  Bu işe yaramazsa, birey tinnitus, uykusuzluk, endişe, işitme güçlüğü, sosyal izolasyon ve depresyonun etkilerinden dolayı tedaviden faydalanabilir. Bu sorunların üstesinden gelmek bir insanın yaşam kalitesini önemli ölçüde artırabilir.