Burun Kanamaları

Yaygın ve bazen korkutucu olsa da, burun kanamaları genellikle burundaki küçük tahrişlerin bir sonucudur ve en çok 10 yaşından küçük çocuklarda veya 50 yaşından büyük yetişkinlerde görülür.

Nedenler

Burun içini kaplayan zarlar kuruduğunda ve tahriş olduğunda, kan damarları açılır ve bu da burun kanamasına neden olur. Bu tür kanamalar, havanın soğuk ve kuru olduğun kış aylarında daha yaygındır. Burun kanamalarına sebep olabilecek diğer faktörler arasında soğuk algınlığı ve alerji, sinüs enfeksiyonları, çok sert hınkırma, sık hapşırma, burun spreylerinin aşırı kullanımı sayılabilir.

Burun kanaması kronik ise veya sık sık ortaya çıkıyorsa, yüksek tansiyon veya diğer vasküler hastalıkların veya nadir durumlarda tümör gibi ciddi bir tıbbi durumun sonucu olabilir.

Belirtiler

Burun, özellikle burun septumundaki kıkırdakta, yüzeye yakın çok sayıda kan damarı nedeniyle kanamaya eğilimlidir. Bunlar patladığında, kan burundan damlayabilir (veya bazı durumlarda sızabilir). Bu en sık burun travmasının, burnun şişmesinin ve kuru ya da soğuk havanın sonucudur.

Diğer nedenler arasında sinüs enfeksiyonları, soğuk algınlığı ve alerjiler, burun boşluğunda yabancı cisimler, kan pıhtılaşma bozuklukları, yüksek tansiyon, ateroskleroz ve aşırı burun spreyleri sayılabilir. Aspirin durumu kötüleştirebilir. Kalıtsal hemorajik telanjiektazi olarak bilinen kalıtsal bir hastalık, kolayca kırılan hatalı biçimlendirilmiş kan damarları ile karakterize edilir.

Çoğu burun kanaması, burnun önünden kaynaklanır ve ön burun kanamaları olarak tanımlanır. Bunların kontrolü kolaydır ve nadiren sorun yaratır. Posterior burun kanamaları nadirdir, ancak çok daha ciddidir. Burun arkasındaki bir arterden kaynaklanırlar ve hemen hastaneye yatış ve tedavi gerektirirler. Bunlar en çok yaşlılarda görülür.

Tedavi

Bir burun kanaması yaşıyorsanız, her şeyden önce sakin olun. Baş parmağınızı ve işaret parmağınızı kullanarak burun deliklerinizi birbirine sıkıştırırken oturun ve hafifçe öne eğin. Bu pozisyonu en az beş dakika veya kanama durana kadar sürdürün.

Eğer kanama 20 dakika sonra durmadıysa veya yüze zarar geldiyse, tıbbi yardım isteyin. Bazen ilaçlar burun kanamasına neden olabilir. Eğer bunun olduğundan şüpheleniyorsanız, kullandığınız ilaçlar hakkında bize danışın.

Sık sık burun kanamalarına yatkınsanız, onları önlemek için atabileceğiniz adımlar vardır. Burnunuz ön iç kısmını günde birkaç kez hafif bir krem kaplamasıyla nemli tutun ya da sprey kullanın. Özellikle kuru bir iklimde yaşıyorsanız, sigara kullanımı bu kuruluk ve tahrişe neden olabilir.

Tekrarlayan burun kanaması bir sorunsa, bir kulak burun boğaz uzmanına danışmak isteyebilirsiniz. Daha önce bir burun kanaması geçirdiyseniz, burun deliğinizden (kanlarınızdan) kan geldiğini görünce korkmuş olabilirsiniz – ve biraz korkmuş olabilirsiniz. Neyse ki, çoğu burun kanaması küçüktür ve nadiren alarm nedenidir. Her yedi kişiden birinin yaşamında en az bir burun kanaması geçirdiği tahmin edilmektedir.