Bademcik

Genellikle bademcikler ile ilgili en yaygın sorun bademcik iltihabıdır. İki yaşın üzerindeki çocuklarda, sık sık görülür. Bakteriyel bademcik vakaları, antibiyotikler ile tedavi edilebilir. Bu enfeksiyon sırasında, bademcikler genellikle çok iltihaplanır ve kişi bademciklerinin üzerinde beyaz püstüller gözlemleyebilir ve boğazda beyaz, ilikli irin toplanabilir. İlaçlarla tedavi edilemezse cerrahi operasyonla bademcik alınabilir.

Belirtileri

  • Boğaz ağrısı ve ağrılı yutma
  • Uyku apnesi
  • Nefes alma zorluğu

Tedavisi

Yutma ile ilişkili ağrılarda boğaz spreyleri kullanılabilir. Acıyı tedavi etmek, yemek yiyip içebilmenize yardımcı olur. Diğer semptomların nedeni bakteriyel veya viral ise; antibiyotik ile düzelir.

Kronik bademcik iltihabı, şişmiş bademciklerin bir bölümünü oluşturan enfeksiyonlardan farklıdır. Bu enfeksiyon genellikle antibiyotik kullanımına rağmen devam eder. Bazı doktorlar bademcikleri küçültmek için steroidler gibi deneysel ilaçları denemeyi seçebilirken, bu ilaçlar başarısız olabilir veya kullanımlarının yararlarından ağır basan yan etkileri olabilir. Bu ilaçlar başlangıçta işe yarasa bile, semptomlar tekrarlayabilir. Diğer bir tedavi yöntemi ise bademciklerinizin ve adenoidlerin cerrahi olarak alınmasıdır.