Özel Grup Medika Kulak Burun Boğaz

Başlıksız 1

Katarakt göz merceğimizin saydamlığının azalması hatta tamamen süt gibi bir renge dönmesidir. Suyun buz hale gelişi gibi yavaş yavaş buzlu cam görüntüsü şeklinde başlar ve tamamen saydamlık kaybolur. Burada bilmemiz gereken ameliyatsız tedavinin olmayışıdır.

Birçok tipi olmakla birlikte, kataraktlar genel olarak 3 ana grup altında incelenebilirler:

  • Yaşa bağlı kataraktlar
  • Doğumsal kataraktlar
  • İkincil kataraktlar: Bazı ilaçların uzun süreli kullanımı (kortizon gibi), darbeler, metobolik hastalıklar (diyabet gibi) sonucunda oluşanlardır.

Ne zaman ameliyat olmalıyım?

Görme seviyesi önemlidir ,binoküler görme (iki gözün birlikte çalışması) kalktığı durumlarda ameliyatı geciktirmemek gerekir.

Göz tansiyonu artıyorsa görme seviyesi ne olursa olsun, göz tansiyonunu normale düşürdükten sonra ameliyat yapılmalıdır.

Çocuklarda görme tembelliği oluşmasını önlemek için ikinci göz için ameliyatı geciktirmemek gerekir.

Katarakt ameliyatında göz içi merceği gerekir mi?

Çok nadir durumlar dışında gereklidir . Eğer ameliyat olacak kişide göz içi iltihabı varsa (Üveitis) ,doktorun tavsiyesini dinlemek uygun olur.

Katarakt ameliyatında pahalı veya ucuz mercek ne demektir?

Göz içi lens teknolojisi ilerledikçe yeni özellikler taşıyan lenslerde satışa sunulmakta tabiki ileri teknolojinin fiyatı yüksek olacaktır. Şunu da unutmamak gerekir eğer ameliyat sırasında mercek göz içine uygun bir şekilde yerleştirilememişse merceğin kalitesi veya özelliklerinin bir faydası olmaz. Katarakt ameliyatı mikroskop altında yapılan mikrocerrahi sınıfına giren bir ameliyattır. Hekim gözü ile mikroskoptan bakarken kulağı ile Fako cihazının çalışma sesini dinler, İki eli ayrı ayrı çalışır ayrıca bir ayağı ile fako cihazının pedalını diğer ayağı ile mikroskop pedalını kullanır.

Gözümün önüde perde var gibi görüyorum, Katarakt olabilir miyim?

Bu şikayet devamlı ise ve yaşınız 60 üzeri ise katarakt olabilir.

Bir gözüm daha az görüyor, neden?

Yeni farkına vardıysanız ve yaşınız 60 üzeri ise katarakt düşünülebilir ancak başka göz sinirlerini tutan hastalıklarda da ,eskiden oluşmuş göz tembelliklerinde de ve gözlük ihtiyacı da nedenler arasında sayılabilir.

Katarkt ameliyatı olmam gerekiyor.Ameliyatsız tedavi var mı?

Kataraktı önlemek için bir takım damlalar varsa da , faydası çok şüphelidir. Tek tedavisi Ameliyattır.

Web Tasarım & Hosting : yeşilbeyaz