Özel Grup Medika Kulak Burun Boğaz

Başlıksız 1

Lens taktığımda gözlerim neden kızarıyor?

Lens kullanmak dikkatli bir disiplini gerektirir. Temiz kullanmak , belirli zaman aralıklarında kullanmak, göz yaşımızın özelliklerinin bozulmamasına dikkat emek gerekir.

Lens göz yaşının içerisinde yüzmelidir yani ne bol olmalı nede sıkı olmalıdır. Bence sadece günlük kullanılmalı yani eve geldiğimizde gözlüklerimizi takmalıyız. Lensler göz yaşının yapısında değişikliklere sebep olur, göz yaşı daha sulu kıvama gelir buharlaşma artar. Lensleri eve gelince veya gerekli olmadığı hallerde çıkarır gözlüklerimizi takarsak gözyaşı kendisini toparlar kıvamı düzelir. Böylece uzun seneler lens kullanabilir aksi taktirde bir iki sene içinde allerji husule gelir ve artık lens kullanamayız.

Dikkatli kullanılmayan lensler resimdeki gibi kornea yaralarına sebep olabilir. Eğer lens kullanırken gözlerimizde kızarıklık oluyorsa mutlaka doktorunuza başvurun rastgele damla kullanmayın.

Lensleri tutmadan, takmadan ya da çıkarmadan önce ellerinizi yağ, losyon ya da parfüm içermeyen bir sabunla yıkayın. Ellerinizi lif bırakmayan bir havluyla kurulayın.

Kontakt lensleri ya da lens kaplarını başkalarıyla değiş tokuş etmeyin. Kontakt lensleri size söylenenden daha uzun süreyle takmayın. Kontakt lenslerde ya da lens kaplarında hiçbir zaman tükürük ya da su kullanmayın. Kontakt lensleriniz takılı durumdayken kestirmek ya da uyumak istiyorsanız kontakt lenslerinizin bunun için uygun olup olmadığını göz doktorunuza sorun.

Temizleme

Lensi avucunuza koyun, Lensin üzerine birkaç damla solüsyon damlatın. İşaret parmağınızı ileri geri oynatarak lensin iki yüzünü hafifçe ovalayın (tırnak değdirmeden).Lensi temizledikten sonra durulanana kadar üzerine solüsyon damlatın. Lensleri her temizleyişinizden sonra durulamak, temizleme sırasında lensin üzerinden sıyrılan depozit ve toz tabakasının akıp gitmesini sağlar.

Lensleri saklama kabındaki bölümlere yerleştirin. Lenslerin solüsyonun içine iyice batmasına özen gösterin. Kabın kapağını iyice kapatın. Lensleri kabında en az dört saat veya bir gece boyunca bırakın.

Lensleri her çıkarışınızdan sonra dezenfekte etmek, tahrişe veya enfeksiyona neden olan mikroorganizmaların yok olmasını sağlar.

Lens kabını haftada en az bir defa 2-3 dakika kaynar suda tutun veya yıkayın, böylece mikroplardan temizlemiş olursunuz ve her solüsyon değiştirdiğinizde mutlaka lens kaplarında değiştirin.

Web Tasarım & Hosting : yeşilbeyaz