Özel Grup Medika Kulak Burun Boğaz

Başlıksız 5

Göz uzvumuz ufak bir yumurta şeklindedir ve içinde Aköz dediğimiz bir sıvı salgılanır. Bu sıvı günde bir iki damla salgılanıyorsa aynı miktarda da emilmelidir, aksi halde göz içinde sıvı miktarı yavaş yavaş artmaya başlar ve sonuç olarak göz yumurtası sertleşir. Biz bu göz sertliğini (basıcını) ölçtüğümüzde yüksek buluruz bu duruma göz tansiyonu (glokom) denir. Burda bu tansiyon oluşması uzun bir zaman aldığından kişi farkına varamaz o sebeple gizli kalır. Farkına varıldığında da göz sinirinin %60-70 tahrib (harab) olmuştur.

Toplumda 40 yaş üzerinde %2, 60 yaş üzerinde %10 oranında görülür. Glokom herkeste ve her yaşta görülebilir. Ancak 40 yaşın üzerinde olanlar, ailesinde glokom bulunan kişiler, şeker hastalığı, hipertansiyonu, yüksek miyopisi ve damar hastalığı bulunanlar glokomun daha sık görüldüğü grupta yer alırlar. Özellikle glokom hastalığının ailesel geçişinin önemli olduğu ve ailesinde göz tansiyonu bulunan kişilerin bu hastalığın görülmesi açısından normale göre 8 kat daha fazla risk altında olduğu göz önünde tutulmalıdır.

Göz tansiyonunun normali nedir, nasıl ölçülür?
Normal göz içi basıncı 17-21 mmhg dir. Ancak bazı kişilerde 21 -25 arasında sorun yaratmaz, yine bazen 17 den düşük olsa bile (düşük tansiyonlu Glokom) biz tedaviye başlayabiliriz. Glokom başlangıcında tanı koymak zordur, hekim şüphelendiğinde çeşitli tetkikler ve testler ister ve tanıyı bunlara göre koyar.

Göz tansiyonun var dediler ne yapmalıyım?
Eğer acele ile konmamış görme alanı gibi tetkiklerle tanı konmuşsa doktorun takibini aksatmayın ilaçlarınız dikkatlice kullanın. Glokomda tedavi öncelikle ilaç, ilaçların yeterli olmadığı durumda ameliyattır.

Yüksek tansiyonum var göz tansiyonu yapar mı?
Bir görüşe göre geceleri hipertansiyonu olan kişilerde göz tansiyonunda artabileceğidir. Bu sebeple göz tansiyonu olan hastalara antihipertansif ilaçlarda kullanılabilmektedir.

Çocuklarda göz tansiyonu olurmu?
Doğuştan (konjenital glokom) olan glokomlar vardır ve erken tanısı çok önemlidir. Bebeklerde tansiyon artışı göz yumurtasını büyümesine neden olduğunda bu çocuklar iri gözlü olurlar.

Web Tasarım & Hosting : yeşilbeyaz