Özel Grup Medika Kulak Burun Boğaz

Başlıksız 4

Şaşılık gözlerin paralelliğinin bozulması durumudur. Gözün hareketini gözün dışına yapışan kaslar sağlar. Her bir gözde 6 adet kas bulunur.

Bu kaslar gözleri uyum içinde hareket ettirerek devamlı birlikte odaklanmayı sağlarlar. Bu kasların bir veya birkaçının görevini iyi yapamaması durumunda şaşılık meydana gelir. Bebeklerde ilk 3 ayda ara sıra olan göz kaymaları normaldir. Çünkü bu döneme kadar bebekler gözlerini parallel tutan her iki gözüyle algılama yeteneğini geliştirmemişlerdir. Daha sonra olan kaymalar mutlaka göz hekimince değerlendirilmelidir.

Gözlerde kayma (şaşılık) çok önemli bir göz rahatsızlığıdır. Küçük yaşlarda tedavisi yapılmalıdır, geç kalınırsa göz tembelliğine neden olur.

Çocukluk döneminde yani 2 yaşından sonra görülen şaşılıklarda genellikle neden kırma kusurudur. Yatkınlığı olan bir çocukta gözdeki kayma ateşli bir hastalık veya bir travma (düşme, ameliyatlar, kazalar) sonrası başlayabilir.

Bebeklik ve çocukluk döneminde olan kaymaların bir kısmı yalancı kaymalardır. Yalancı kayma, göz kapaklarının ve burun kökünün genişliği ile ortaya çıkan yanıltıcı bir görünümdür. Bu durumun tam olarak aydınlatılabilmesi için mutlaka bir göz muayenesi yapılmalıdır. Devamlı olarak hep aynı gözün kayması görmenin o gözde daha az olduğunun belirtisidir ve önemlidir. Bu nedenle tek gözünde kayma olan bebek ve çocuklar hemen göz muayenesine götürülmelidir.

Bir çocuğun görme keskinliği 7 yaşına kadar artar,yani 1 yaşındaki bir bebekde görme keskinliği %10 olarak kabul edilir, yedi yaşında % 100 kadar artar. Bundan dolayı 3 ile 6 yaş arası çok önemlidir. Eğer biz çocuğumuzun görme keskinliğini bu yaşlarda takip etmezsek ileriki yaşlarda göz tembelliği ile karşılaşabiliriz. Nedeni basittir, çocuk hep iyi gören gözünü kullanır diğer göz tembel kalır. Aslında göz kaymalarının da en büyük nedeni budur.

Tedavinin asıl amacı göz tembelliğini önlemektir.4-6 yaşlarındaki çocuklarda akomodatif (uyum gücüne bağlı) kaymalarda çok çabuk düzelme görülür. Çocuk gözlük takınca iki göz arasındaki görüntü farklılığı giderileceğinden kayma süratle düzelir. Tedavide gözlük verme, tembel gözü çalıştırması ve sonuçta ameliyat gerekiyorsa operasyonu geciktirmeden yapmak uygundur.

Gözlük buruna tam oturmalı ve kaymamalıdır. Optik aks ile göz bebeği aynı doğrultuda olmalıdır. Gözlük sabah takılıp ancak yatarken çıkarmalıdır. Çocuklar gözlükle rahat görüyorlarsa gözlüklerine sahip çıkarlar kaybetmezler sabah kalkar kalkmaz gözlüklerini takarlar. Uygun olmayan gözlükleri kırarlar veya kaybederler.

Web Tasarım & Hosting : yeşilbeyaz