Özel Grup Medika Kulak Burun Boğaz

Başlıksız 3

EKSTROPIUM (Alt göz kapağı sarkması)

Üst kapaklarda sarkma (blefaroşalazi) görüşü engellemedikçe sorun olmaz . Göz kapaklarını ovalamamak uygundur.

Alt kapaktaki sarkma (ekstropium), çok sulanmaya yol açar yaşlılarda yaşam kalitesini düşürür. Ameliyat gerektirir.

PİTOZİS

Üst göz kapağının düşüklüğüne pitozis denir.

Normalde üst göz kapağı kenarları limbus düzeyinde veya limbusu 1-2 mm kadar örtecek seviyededir. Pitozis durumunda üst kapak kenarı değişen derecelerde daha aşağı düzeylere iner. Tedavisi ameliyattır. Unutulmaması gereken, çocuklarda 6-7 yaşlarında tek taraflı kapak düşüklükleri tedavi edilmediği taktirde göz tembelliğine yol açabilecek olmasıdır.

ARPACIK

Kapakda mercimek veya nohut büyüklüğünde şişliklere denir.

Kirpik diplerindeki bezeciklerin iltihaplanmasıdır. İlaç tedavisi ile geçer.

ŞALAZYON

Göz kapaklarında Moll ve Zeis bezleriyle birlikte bulunan, üst kapakta 25, alt göz kapağında 20 adet olan, salgılan gözyaşının çabuk buharlaşmasını engelleyen ince yağlı bir tabaka oluşturan, uzun sebase bezlerdir.

Meibomian bezeciklerinden bir veya daha fazlasının önce iltihaplanması daha sonra kesenin büyümesi ve içinde sebase salgının birikmesi ile mercimek ile fındık büyüklüğüne kadar irileşen kitleye Şalazyon deriz. Tedavisi genelde cerrahidir. Ameliyat kapak içinden yapıldığında yara izi oluşmaz.

KSANTELEZMA

Yaşlı yetişkinlerde yaygın olarak görülen zararsız bir cilt rahatsızlığıdır. Ksantelezmada, göz kapaklan çevresinde içi yağ dolu san plaklar oluşur. Tedavisi genellikle cerrahidir. Çok büyümeden müdahale etmek doğrudur.Tekrarlama olasılığı vardır.

Web Tasarım & Hosting : yeşilbeyaz