Özel Grup Medika Kulak Burun Boğaz

kirpik

Göz Alerjisi Nedir?

Göz alerjisi göz tarafından zararlı olarak algılanan birçok maddeye karşı gözlerin anormal şekilde reaksiyon vermesidir.

Gözlerimiz bir alerjene maruz kaldığında gözlerimizde bulunan bazı hücreler histamin (alerjenlerle savaşması için üretilen maddeler) salgılamaya başlarlar. Histaminlerin salgılanması sonucu konjonktiva adlı göz kapaklarının altındaki ince doku şişer ve göz kapakları kızarır.

Göz Alerjisinin Nedenleri

Göz alerjileri genellikle konjonktivayı etkiler. Gözde bulunan bu ince yapılı zarın benzeri burunda da bulunur. Bu iki bölge bu açıdan benzer özellikler taşıdığı için aynı alerjenler iki bölgede de benzer alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Yani, alerjiyi hem gözde hem burunda hissedersiniz. Burun kaşıntısı, burun tıkanıklığı veya akıntısı şeklinde görülebilir.

Genel anlamda allerjen konjoktivada kaşıntıya sebep olur ,eğer sizde kaşımaya başlarsanız TAHRİŞ başlar,tahrişin olduğu yer kan hucum eder ve sonuç olarak kızarıklık kanlanma ve şişme hatta dokuda yara bile meydana gelebilir. Bu arada mikroplar ve yabancı cisimlerde kirpiklerde birikir ve gözde enfeksiyon da oluşabilir. Demek oluyor ki gözlerimiz tahrişten uzak tutmalıyız.

Örn: Bahar mevsiminde çiçek tozları Konjontivamızı etkilediğinde kaşıntı hissi oluşur. Yapılacak şey temiz bir kağıt peçeteyi kaynamış mikropsuz ılık bir suya batırmak, sonra sıkmak peçete kağıt hamuru gibi olacak. Bununla kirpiklerimizi silmek en iyi çözüm olacaktır.

Yaygın alerjenler şunlardır:

*Polen
*Çim
*Yabani otlar
*Toz zerreleri
*Hayvan tüyleri

Sezonluk ve daimi alerjilerin arasındaki fark belirtilerin zamanlamasıdır.

Sezonluk Alerjiler

Sezonluk alerjiler genelde kısa sürelidir ve özellikle sonbahar ve ilkbaharın erken dönemlerinde havadaki ot, ağaç, çim ve küf kaynaklı sporlardan dolayı ortaya çıkar. Belirtiler genelde yılın diğer zamanlarında özellikle kışın kendini göstermez.

Daimi Alerjiler

Daimi alerjiler ise herhangi bir zamanda hayvan tüylerinden, toz zerrelerinden ya da diğer alerjik maddelerden dolayı ortaya çıkar. Bu tür göz alerjileri yıl boyunca görülebilir.

Göz Alerjisinin Belirtileri

Sezonluk ve daimi göz alerjileri benzer belirtiler gösterirler. En temel göz alerjisi belirtisi göz içinin kaşınmasıdır.

Kaşınmaya ek olarak aşağıdaki belirtiler de görülebilir:

*Gözde kızarma
*Gözden yaş gelmesi
*Göz yanması
*Bulanık görme
*İltihaplanma ya da mukus üretimi

Göz Alerjisinin Tedavisi

Eğer gözleriniz yaygın alerjenlere karşı hassas ise aşağıdaki tedavi yöntemleri çare olabilir. Oral antihistaminler kaşınan gözler için kullanılmasına rağmen bu ürünler gözlerin kurumasına neden olabilir ve daha ciddi semptomların doğmasına yol açabilir. Fakat göz alerjisi göz ağrısı, aşırı kızarma ve yoğun akıntı gibi semptomlar gösteriyorsa doktora görünmek gerekir.

1. Alerjen Etkenlerden Kaçınmak

Göz alerjilerini tedavi etmenin en etkili yolu semptomlara neden olan alerjen maddelerden ve faktörlerden kaçınmaktır. Polen, hayvan tüyü, toz ve çim gibi antijenler alerjileri aktive eden maddelerdir. Hem hava kaynaklı alerjenlerden hem de kontakt alerjenlerden kaçınmak önemlidir. Örneğin, yastık kılıflarını sık sık yıkamak çok önemlidir. Ayrıca havalandırma filtresini zaman zaman değiştirmek de önemlidir. Antijenler saçlarınızda ve giyecekleriniz üzerinde gün içinde birikeceğinden yatmadan önce duş almak da etkili bir önlemdir. Gözleri kaşımaktan alerjiyi tetikleyebileceğinden dolayı kaçınmak gerekir.

2. Soğuk Kompres

Soğuk kompres genelde göz alerjilerinin belirtilerini dindirmede çok etkilidir. Bunun için küçük buz parçalarını bir beze veya havluya sarın. Gözlerinizi kapatın ve göz kapaklarınızın üstüne koyun. 5-10 dakika kadar bu şekilde bekleyin. Günde birkaç kez bu işlemi yapabilirsiniz. Belirtileri azaltmada oldukça etkili olacaktır. Kesinlikle buz parçalarını direkt olarak göz kapağının üstüne koymayın. Buz yanıkları oluşabilir.

3. Soğuk Göz Damlaları

Doktor tarafından tavsiye edilen yapay göz yaşı içeren damlalar buzdolabında saklanır. Günde birkaç kez soğuk halde damlatılan bu damlalar gözlerimizi daha iyi hissetmemizi sağlar.

4. Antihistamin Damlalar

Vazokonstrüktör (damar büzücü) ve antihistamin içerikli damlalar kaşınmayı kontrol etmeyi ve kızarıklığı azaltmak için şişmiş kan damarlarının küçülmesini sağlar. Bu damlalar alerjik göze bir hafta boyunca günde 4 kez damlatılabilir. Aşırı kullanmak gözün tekrar kızarmasına ve şişmesine neden olur.

5. Steroit Damlalar

Steroit damlalar daha şiddetli alerjilerde kullanılır. Bu tür damlalar genelde sezonluk göz alerjileri için kullanılırlar ve kaşınmayı, yanmayı, kızarmayı ve ışığa duyarlılığı azaltmayı sağlarlar. Birçok doktor bu damlaları başlangıçta 1 hafta boyunca günde 4 kez daha sonra ise günde 2 kez ve sonraki haftada da günde 1 keze indirmek şartıyla kullanmayı tavsiye ederler.

Web Tasarım & Hosting : yeşilbeyaz