Özel Grup Medika Kulak Burun Boğaz

Kornea Enfeksiyonları:
Çeşitli şekillerde bakteri, virüs veya mantarların göze bulaşması sonrasında kornea zarar görebilir. Keratit adı verilen ağrılı enfeksiyonlarında görme bulanıklığı, sulanma, çapaklanma ve ağrı belirtileri ile korneada beyazlaşma ve lekelenme gelişebilir.

Herpetik Keratit:
Uçuk olarak bilinen dudak kenarında oluşan yaraların nedeni herpes virüsüdür, Kornea üzerinde de olabilir sinsi bir şekilde seyreder, geç kalınırsa korneada leke bırakabilir.Pterigium:
Pembe renkli üçgen şeklinde dokunun kornea üzerine yürümesidir. Görmeyi etkilemediği sürece cerrahi tedavi önerilmez. Tekrarlayıcı özelliği vardır.

Kuru Göz:
Gözyaşının devamlı üretimi ve drenajı göz sağlığı için çok önemlidir. Gözyaşı, korneanın beslenmesini sağlar, yaraların iyileşmesini sağlar ve gözü enfeksiyonlara karşı korur. Kuru gözlü hastalarda gözyaşı üretimi azdır. Kornea yüzeyinin ıslak ve rahat tutulması mümkün olmaz. En sık belirtisi kum gibi batma veya gözde yabancı cisim hissidir. Kadınlarda özellikle menapoz sonrası daha sıktır. Kuru havalarda, çeşitli ilaç kullanımı sırasında, bağ dokusu hastalıklarında (romatoid artrit, sjögren sendromu vs.) görülebilir.

Keratokonus:
Korneanın ilerleyici incelmesi ve normal kavisini kaybederek koni şeklini alması ve normale göre öne doğru daha da uzamasıdır. Korneanın refraktif gücünü değiştirerek orta ve ağır derecede astigmatizma ve bulanık görmeye sebep olur.

Keratoplasti:
Göz nakli aslında yanlış bir türkçe terimdir ,Göz asla nakil olmaz nakil olan kısım bizim kornea dediğimiz göz bebeğinin önündeki saydam tabakadır.Bu saydam tabakada yaralanma ve her hangi bir nedenle oluşan lekeler veya bu tabakanın şeklinin bozulması (keratokonüs ,keratoglobüs veya irregüler astigmatizma ) nakil ameliyatını gerektirir (KERATOPLASTİ) Ülkemizde Senede ortalama 3000-4000 keratoplasti ameliyatına gerek olduğu ancak bunun çok az bir kısmının karşılnabildiği bir gerçektir.

Web Tasarım & Hosting : yeşilbeyaz